Skip to main content

Linux'ta OpenGL ile Programlamaya BaşlamakOpenGL gerçek zamanlı üç boyutlu uygulamalar için kullanılan yaygın bir kütüphanedir. Linux altında bir OpenGL uygulamasını derlemek ve görüntülemek çok kolaydır.
OpenGL'e başlamak için aşağıdaki kodu düşünelim,


#include <GL/glut.h>

void myDisplay()
{
glClear(GL_COLOR_BUFFER_BIT);
glBegin(GL_POLYGON);
glVertex2f(0.0, 0.0);
glVertex2f(0.2, 0.0);
glVertex2f(0.2, 0.5);
glEnd();
glFlush();
}

int main (int argc, char ** argv)
{
glutInit (&argc, argv);
glutCreateWindow("iste ilk pencerem!");
glutDisplayFunc(myDisplay);
glutMainLoop();
return(0);
}


Bu kodumuzu glilk.c şeklinde adlandırıp derlediğimizde, bir pencere içinde kordinatları glVertex2f fonksiyonu ile verilen beyaz bir üçgeni siyah bir arka plan üzerinde göreceksiniz. Kodu derlemek için aşağıdaki komutu girmeniz yeterli olacaktır.

$gcc glilk.c -o glilk -I/usr/X11R6/include/ -L/usr/X11R6/lib -lGL -lGLU -lglut


OpenGL ile ilgili en güncel bilgi ve yardımcı dosyaları bu linkte bulabilirsiniz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…