Skip to main content

Linux'ta OpenGL ile Programlamaya BaşlamakOpenGL gerçek zamanlı üç boyutlu uygulamalar için kullanılan yaygın bir kütüphanedir. Linux altında bir OpenGL uygulamasını derlemek ve görüntülemek çok kolaydır.
OpenGL'e başlamak için aşağıdaki kodu düşünelim,


#include <GL/glut.h>

void myDisplay()
{
glClear(GL_COLOR_BUFFER_BIT);
glBegin(GL_POLYGON);
glVertex2f(0.0, 0.0);
glVertex2f(0.2, 0.0);
glVertex2f(0.2, 0.5);
glEnd();
glFlush();
}

int main (int argc, char ** argv)
{
glutInit (&argc, argv);
glutCreateWindow("iste ilk pencerem!");
glutDisplayFunc(myDisplay);
glutMainLoop();
return(0);
}


Bu kodumuzu glilk.c şeklinde adlandırıp derlediğimizde, bir pencere içinde kordinatları glVertex2f fonksiyonu ile verilen beyaz bir üçgeni siyah bir arka plan üzerinde göreceksiniz. Kodu derlemek için aşağıdaki komutu girmeniz yeterli olacaktır.

$gcc glilk.c -o glilk -I/usr/X11R6/include/ -L/usr/X11R6/lib -lGL -lGLU -lglut


OpenGL ile ilgili en güncel bilgi ve yardımcı dosyaları bu linkte bulabilirsiniz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.