Skip to main content

Tek Boyutlu Bir İşaretin Zaman Frekans Düzleminde Görüntülenmesi


Tek boyutlu zamana bağlı bir fonksiyonun zaman-frekans düzleminde gözlemlenmesi bir çok kullanıcıyı ilgilendiren bir konudur. Matlabdaki sürekli zaman dalgacık dönüşümünü gerçekleştiren CWT komutu bu işlemi gerçekleştirmektedir. Ancak CWT komutu zaman-ölçek (scale) bilgisini vermekte olup frekans sonucu için ilave eklentiye ihtiyaç duyulmaktadır. cwt_signal fonksiyonu girilen bir vektör için Fs örnekleme frekansında (Hz), F_ilk başlangıç frekansı ve F_son bitiş frekansı aralığında kalan zaman-frekans düzleminde delta_F çözünürlükte sonucu vermektedir. Baz fonksiyonu olarak çoğu uygulama en tercih edilen ve en sağlıklı sonucu veren baz fonksiyonu olduğu için komleks Morlet seçilmiş ve aşağıdaki kodda 1.5 Hzlik merkez frekansı ve 1.5 Hzlik genişlik anlamına gelecek şekilde "cmor1.5-1.5" olarak girilmiştir. İstenirse bu kullanıcı tarafından fonksiyonun içine girilip değiştirilebilir.function coef=cwt_signal(isaret,Fs,F_ilk,F_son,delta_F);
delta=1/Fs;
Fa=F_ilk:delta_F:F_son;
Fc=centfrq('cmor1.5-1.5'); %mother wavelet complex morlet center frequency 1.5 Hz %Width 1.5 Hz
scale=Fc./(Fa*delta);
coef=cwt(isaret,scale,'cmor1.5-1.5');
mesh(abs(coef))


Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…