Skip to main content

Linux'ta Konsol Kullanarak Temel Görüntü İşleme Uygulamalarını Gerçekleştirmek

Linux'ta konsol üzerinde, komut satırına yazılacak basit komutlarla hızlı bir şekilde görüntü işleme uygulamalarını gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir. ImageMagick'in geliştirdiği convert programı ile bunu gerçekleştirmek çok kolay.

Örneğin diyelimki elimizde input.jpg isimli bir görüntü dosyası var ve bunun büyüklüğünü değiştirmek istiyoruz, bu resimin olduğu dizinde komut satırına;

convert -resize %50 input.jpg output.jpg

Yazdığımızda input.jpg isimli görüntü dosyamızın enden ve boydan yarısı olan output.jpg isimli dosyayı kolayca elde edebiliyoruz. Benzer şekilde;

convert -scale 300 input.jpg output.jpg

Yazdığımızda ise, genişliği 300 olan ve en-boy oranu input.jpg isimli dosyaya eşit olan output.jpg isimli yeni bir görüntü dosyası elde ediyoruz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.