Skip to main content

MATLAB'de Fouriér Dönüşümü'nün Frekans Bölgesinde Doğru Şekilde Gösterilmesi


Matlab'daki en sık kullanılan komutlardan olan FFT komutu, zamana bağlı bir fonksiyonun frekansa bağlı olarak gösterilmesini sağlayan Fourier Dönüşümüne karşılık gelen bir integral dönüşümüdür. Kullanıcı, fonksiyonun hangi frekanslarda bileşeni olduğunu görmeyi amaçlar. Ancak Fourier dönüşümü kompleks bir dönüşümdür ve FFT komutuyla bulunan frekans cevabı kompleks (karmaşık) sayılardan oluşmaktadır. Bulunan sonucunun mutlak değeri alınmalıdır. Ayrıca kaç nokta üzerinden FFT alındığına bağlı olarak çıkan dürtülerin konumları frekansın tam değerini vermemektedir. Matlab, negative frekans bileşenlerine karşılık gelen değerleri de tek vektör içinde göstermekte olup bu m-dosyası ile kullanıcı, belli bir örnekleme frekansındaki işaretin frekans tepkisini doğrudan gözlemleyebilmektedir.
function sonuc=fft_fast (x,Fs)
% Fs Ornekleme frekansi
fx=abs(fft(x,Fs));
% Ornekleme frekansinda Fourier Donusumu aliyoruz
sonuc=fx(1:length(fx)/2);
% 0 - Fs/2 araligini gozlemliyoruz
plot(sonuc)
% Yatay eksen direkt olarak frekans degerleri oluyor
Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…