Skip to main content

Kodmanya.com Blog'unu kullanırken faydalı olabilecek bilgiler


Şimdi blogumuza entry yazarken, özellikle syntax highlight özelliğini kullanmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken şeyler var. Bunlar bir önceki entry de dile getirilmişti. Blog'un dahilindeki rich text editör özellikle kod parçalarını syntax highlight ederken ufak bir yazım hatasında problemli çalışabiliyor, yazılanları silebiliyor. Bu yüzden entry yazmanın, özellikle de kod içeren bir entry yazmanın en güvenilir şekli, bir notepad programı içerisinde yazacaklarımızı yazmak sonra bunları editöre yapıştırmak olacaktır.

Syntax higlight ederken;

1. Vereceğimiz kod betiğini, betiğin yazıldığı dile göre

<pre name="code" class="<ilgili programlama dili>">
</pre>


şeklindeki etiketler içerisinde yazmak gerekiyor. Örneğin diyelim bir c++ kodu eklemek istediğimizde kodumuzu;


<pre name="code" class="cpp">
...KODUMUZU BURAYA YERLEŞTİRİYORUZ...
</pre>


Şeklinde ekleyebiliyoruz.

2. Etiketler arasına yazacağımız betikte < karakterinin yerine &lt; yazıldığından emin olmak gerekiyor. Bunu ilgili alanı seçip notepadimizdeki replace özelliğini kullanarak rahatlıkla yapabiliriz.

3.Notepadimizde yazdığımız girdiyi blogumuzdaki yeni kayıt ekleme bölümündeki rich text editörün HTML düzenleme kısmına yapıştırıyoruz.

4.Bir diğer önemli husus da girdimizi uygun bir biçimde etiketlemek. Örneğin bir c++ kodu eklemek istiyoruz, eğer etiketlerde daha önce eklenmiş bir c++ görünüyorsa (ki görünüyor, dikkat edersiniz etiketler bölümünde C/C++ şeklinde bir etiket mevcut) girdimizi aynı şekilde etiketliyoruz. Genel etiketleme mantığımız programlama dilini büyük harflerle yazmak. Örneğin sistemde daha önce girilmiş php ile ilgili bir girdi yoksa, girdimizi PHP şeklinde etiketleyebiliriz.

5.Bazı durumlarda entry birden fazla etikete uyuyorsa bu etiketleri de madde 4deki mantıkla girdimize ekleyebiliriz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…