Skip to main content

Kodmanya.com Blog'unu kullanırken faydalı olabilecek bilgiler


Şimdi blogumuza entry yazarken, özellikle syntax highlight özelliğini kullanmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken şeyler var. Bunlar bir önceki entry de dile getirilmişti. Blog'un dahilindeki rich text editör özellikle kod parçalarını syntax highlight ederken ufak bir yazım hatasında problemli çalışabiliyor, yazılanları silebiliyor. Bu yüzden entry yazmanın, özellikle de kod içeren bir entry yazmanın en güvenilir şekli, bir notepad programı içerisinde yazacaklarımızı yazmak sonra bunları editöre yapıştırmak olacaktır.

Syntax higlight ederken;

1. Vereceğimiz kod betiğini, betiğin yazıldığı dile göre

<pre name="code" class="<ilgili programlama dili>">
</pre>


şeklindeki etiketler içerisinde yazmak gerekiyor. Örneğin diyelim bir c++ kodu eklemek istediğimizde kodumuzu;


<pre name="code" class="cpp">
...KODUMUZU BURAYA YERLEŞTİRİYORUZ...
</pre>


Şeklinde ekleyebiliyoruz.

2. Etiketler arasına yazacağımız betikte < karakterinin yerine &lt; yazıldığından emin olmak gerekiyor. Bunu ilgili alanı seçip notepadimizdeki replace özelliğini kullanarak rahatlıkla yapabiliriz.

3.Notepadimizde yazdığımız girdiyi blogumuzdaki yeni kayıt ekleme bölümündeki rich text editörün HTML düzenleme kısmına yapıştırıyoruz.

4.Bir diğer önemli husus da girdimizi uygun bir biçimde etiketlemek. Örneğin bir c++ kodu eklemek istiyoruz, eğer etiketlerde daha önce eklenmiş bir c++ görünüyorsa (ki görünüyor, dikkat edersiniz etiketler bölümünde C/C++ şeklinde bir etiket mevcut) girdimizi aynı şekilde etiketliyoruz. Genel etiketleme mantığımız programlama dilini büyük harflerle yazmak. Örneğin sistemde daha önce girilmiş php ile ilgili bir girdi yoksa, girdimizi PHP şeklinde etiketleyebiliriz.

5.Bazı durumlarda entry birden fazla etikete uyuyorsa bu etiketleri de madde 4deki mantıkla girdimize ekleyebiliriz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…