Skip to main content

Kile + Linux + Latex + Türkçe Karakterler

Bu tarz problemler kullanılan işletim sistemine falan bağlıdır o yüzden buradaki çözüm yöntemi her duruma uygulanabilir anlamına gelmemektedir.

Latexte direk Türkçe karakterlerle yazı yazmak için benim deneme ve yanılma yöntemi ile yakaladığım çözüm şu şekilde;

Öncelikle işletim sistemim kubuntu 8.10. Derleyici olarak Kile kullanıyorum. Linux komut satırında locale komutunu çalıştırdığımda aldığım yanıtta şu var:

LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=tr

Kile editöründe encoding olarak utf-8 seçili. Aşağıdaki linkten indirdiğim zip in içindeki easyturk.sty dosyasını ana tex dosyamın içinde

\usepackage{easyturk}

Şeklinde kullanıma hazırladım. İlgili dosyada anlatıldığı şekilde yaptığım düzenleme olumlu sonuç vermediği için birkaç şey denedim ve çözümü aşağıdaki satırı da ekleyerek yakaladım:

\usepackage[utf8]{inputenc}


Bu şekli ile Kile editöründe Türkçe karakterlerle yaptığım girdiler, derlemeden sonra dvi ve pdf dosyalarında da sorunsuz bir biçimde görüntülenebildi.


http://fens.sabanciuniv.edu/dosyalar/conferences/siu2006/tr/siu2006_latex.zip

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.