Skip to main content

Boss Micro BR ve Sis

Geçen ay bir arkadaşıma amerikadan ısmarlattım bu aleti. Boss MicroBR... Cepte taşınabilen bir kayıt stüdyosu. Kayıt için gereken her türlü özelliğe sahip. Kendi üzerindeki mikrofondan gitar jack'i ile direk gitardan ya da stereo mikrofon girişini kullanarak harici bir mikrofon ile kolaylıkla kayıt yapabiliyorsunuz.
4 track ve her track için 8 sanal track kullanabiliyorsunuz. Kayıtın istediğiniz yerine girip kaydı düzeltmek loopa sokmak bile mümkün. Çok geniş bir efekt ve ritim kütüphanesi de var. MP3 trainer sayesinde yüklediğiniz mp3 ü yavaşlatıp hızlandırıp loopa sokarak istediğiniz kısımlarını çalışabilmenize de olanak tanıyor. Bunlar göze çarpan olumlu taraflar. Ama ciddi bir olumsuz yanı var ki o da bu çok kapsamlı özellikleri kullanmak için cihazın ara birimini kullanmaktan başka bir şansınız yok ve ekranı sadece iki satırlık. O yüzden kullanımı çok kolay bir cihaz değil.

Ancak hızlı bir şekilde temiz kanal kayıt yapmak mümkün. Açıkçası bana o bile yetiyor. İlk deneme kayıdım da işte burada; Bir Mikis Theodorakis bestesi olarak biliniyor, adı "sis". Aynı zamanda Zülfü Livaneli'nin aynı isimdeki filminin film müziği. Sonra'dan Erkan OĞUR'dan öğreniyoruz ki aslında bu müzik Çeşme yöresine ait bir zeybek imiş.

-SİS-

Comments

Suha Guzel said…
Sukru ustam, notebook taki 24 bit 96 khz ses karti, harici mikrofon ve audacity programi ile dip sesi olmayan, guzel bir kayit yapamadim (ud ve cumbuste herhangi bir yaprak mikrofon kullanmiyorum tabi). sence boss micro br benim icin cozum mu? (hala)
Şükrü OZAN said…
Sevgili Süha'cım,

Bu kayıdı dinledin mi bilmiyorum ama fena olmadı.Pek gürültü yok rahatsız edici. Ancak ben bu kayıtta direk bendeki klasik gitarın eşikaltını kullandım.Arada da başka birşey yok.En minimal ve en etkili sonucu bu şekilde aldım.Sonrasında shure sm 57 mikrofonla falan araya preamp falan da alarak akustik kayıt denedim ama hiç beceremedim. Ancak micro br tarzı bir alet al derim.daha yeni ve güzel aletler de var bu arada.

Bu aleterde kanal kayıt yapmak çok kolay oluyor gerçekten.Ancak senin durumunda da bu tarz bir alet kullanacaksan ya aletin kendi üzerindeki internal mikrofonu killanmak ua da belki gövdeye yapışan yaprak mikrofonlardan almak iyi bir çözüm olabilir.
Suha Guzel said…
Abi kayıtların güzel tabii ki.

Galiba internal mikrofon (ud ve cümbüşü deldirmek) en iyi çözüm.

İnternal mikrofon yaptıktan sonra, araya bişey koymadan dizüstüne bağlamak istiyorum, bir sonuç alamazsam o zaman "boss" alırım.
Şükrü OZAN said…
Sen öyle bir alet alacağında bir konuşalım daha güzel aletler var BOSS tan.
Şükrü OZAN said…
Sen öyle bir alet alacağında bir konuşalım daha güzel aletler var BOSS tan.

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…