Skip to main content

Kile + Linux + Latex + Türkçe Karakterler

Bu tarz problemler kullanılan işletim sistemine falan bağlıdır o yüzden buradaki çözüm yöntemi her duruma uygulanabilir anlamına gelmemektedir.

Latexte direk Türkçe karakterlerle yazı yazmak için benim deneme ve yanılma yöntemi ile yakaladığım çözüm şu şekilde;

Öncelikle işletim sistemim kubuntu 8.10. Derleyici olarak Kile kullanıyorum. Linux komut satırında locale komutunu çalıştırdığımda aldığım yanıtta şu var:

LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=tr

Kile editöründe encoding olarak utf-8 seçili. Aşağıdaki linkten indirdiğim zip in içindeki easyturk.sty dosyasını ana tex dosyamın içinde

\usepackage{easyturk}

Şeklinde kullanıma hazırladım. İlgili dosyada anlatıldığı şekilde yaptığım düzenleme olumlu sonuç vermediği için birkaç şey denedim ve çözümü aşağıdaki satırı da ekleyerek yakaladım:

\usepackage[utf8]{inputenc}


Bu şekli ile Kile editöründe Türkçe karakterlerle yaptığım girdiler, derlemeden sonra dvi ve pdf dosyalarında da sorunsuz bir biçimde görüntülenebildi.


http://fens.sabanciuniv.edu/dosyalar/conferences/siu2006/tr/siu2006_latex.zip


Comments

yalin said…
cok yardimci oldu tesekkur ediyorum :)
yalin said…
cok yardimci oldu tesekkur ediyorum :)

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…