Skip to main content

Latex'te Caption içinde Subref Problemi

Daha önce bu problemle karşılaşmamıştım. Ancak sanırım latex versiyonu ile ilgil olacaktır ki daha önce sorunsuz olarak derleyebildiğim latex dosyalarımda minik bir problemle karşılaştım. Şöyle ki; dokümanlarda aynı figür içerisinde birden fazla resim kullanacağımda subfig ve buna bağlı olarak da figüre caption larında da subref kullanıyordum. Son olarak benzer bir derlemeyi gerçekleştirmek istediğimde caption  içerisinde yer alan subref komutuna ait parantezlerin sorun çıkardığını gördüm. 

Nette yaptığım kısa bir araştırmadan sonra bunun çözümünün \subref in başına \protect koymak olduğunu gördüm. Yani şayet siz de \caption içerisinde \subref  kullanırken derleme hatası alıyorsanız şu şekilde kullanımı deneyin büyük ihtimalle problem çözülecektir.

\caption{\protect\subref{resim1}...\protect\subref{resimN}...}

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.