Skip to main content

Ufalt.Net - Karekod Servisi

Öncelikle QR Code (QR Kod - Karekod) Nedir?


"QR Code (karekod) iki boyutlu bir barkod türüdür. Verilerin küçük bir resim olarak saklanmasını sağlar. Barkod okuyucu cep telefonu uygulamalarını kullanarak kısalttığınız linke hiç bir tuşa basmadan ulaşabilirsiniz." B.Tunç CERİT


Ufalt.Net - Karekod Servisi


Geçen gün yazdığım yazıdan (http://ufalt.net/cZfy) da bilineceği üzere  AdresGezgini LTD bünyesinde ufalt.net isimli bir Ar-Ge çalışması yürütüyoruz. En genel anlamda bir URL kısaltma servisi olan ufalt.net in v0.3 versiyonunu çok kısa bir süre önce devreye aldık. 


v0.2'den farkı ne?


Footer'ımıza ufalt.net in twitter ve friendfeed hesaplarına ulaşım için birer link yerleştirdik. Bu ilk göze çarpan yenilik. Ancak en önemli yeniliğimiz sistemin içinde gizli.
Uygulamalı olarak gösterecek olursak, yukarıdaki görselde de görüleceği üzere blogumun linkini ufalt.net il kısalttığımda. http://ufalt.net/1jgm şeklinde bir link üretiliyor. 


v0.2de kısa linkin sağ tarafında kopyala linkimiz zaten vardı. Buna tıklandığında link kopyalanmış oluyor. İStenildiği taktirde yapıştır komutu ile istenilen yere yapıştırılabiliyor. v0.3 te bunun yanına QR Kodu şeklinde yeni bir link ekledik.
Bu linke tıklandığında oluşturulan ufalt net linkine ait QR kodu bir pencere ekranında beliriyor. Bu kodu cep telefonlarındaki QR kodu okuyan programlarla rahatlıkla okutup o linke bağlanabiliyorsunuz. Açılan pencerede oluşturulan bu resmi üç farklı çözünürlükte kaydetme seçeneği de bulunuyor.


Ne işe yarayacak bu QR kod?


Şu anda yaygın olarak basılan duyurularda web sitesi linkleri genelde bu kod ile birlikte veriliyor. Bu sayede afişi gören bir kişinin sitede verilen URL yi cep telefonu ile çok kısa süre içinde ziyaret etmesi sağlanabiliyor. 


sukruozan.blogspot.com adresine ait, üç değişik boyda üretilen üretilen QR Kod etiketleri de aşağıdaki şekilde oluyor.


Ufal.net in bu ücretsiz servisini herkes kullanabilir.

Comments

Netsis Team said…
Merhabalar,

Ufak bir sorum olucaktı. internette cok aradım fakat bir turlu bulamadım. bir uygulama yazıyorum karekod okuyucudan karekod bilgisini alıyorum fakat bu bilgi duz uzun sayılardan olusan bir bilgi. ve benim istedipim bilgilerde bu text alanının içinde ben bunu nasıl bolebilirim kontrol digitlerine gore.

İyi Çalışmalar
Şükrü OZAN said…
Selam bu konuda çalışma arkadaşım Emin Can Sümer esas bilgili olan kişi dilerseniz kendisine e-posta atabilirsiniz yanıt verecektir. emincansumergmail.com

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.