Skip to main content

Hangi Hava Yolu Şirketi Kullanılmamalı - SunExpress

19 Nisan'da başlayıp, 22 Nisan'da bitecek olan SIU2011 konferansı için eşimle İzmir-Antalya ve Antalya-İzmir yolculuğu yapmamız gerekiyordu. Bu tarihlerde görünen ve bize saat olarak en uygun tarifeler sunexpress'te vardı. Biz de konferansın başlamasından günler evvelinde gidiş dönüş uçak biletlerimizi aldık. Uçağımız 19 Nisan'da İzmir'den sabah saat 10:15 te kalkacaktı. Dönüşümüz ise 22 Nisan günü saat 19:15 te Antalya'dan olacaktı.Birkaç hafta evvel sunexpress'ten ilk bomba geldi. Dönüş uçağımız "operasyonel sebepler"den ötürü 23:30 a kaydırıldı. 22 Nisan tarihinde dönmemiz gerektiği için buna itiraz edemiyorduk. Yani yaklaşık 4 saat beklememiz gerekecekti. İnşallah bununla kalırlar dedik.
Tabi ki bununla kalamadı... Gideceğimiz tarihten bir gün evvel yani 18 Nisan'da sunexpress bu sefer ikinci bombayı patlattı. Gidiş uçağımızın saatini de sabah 7'ye aldılar... Artık gerçekten "oha" demek istiyorduk. Bütün "operasyonel sebepler" bir şekilde bizim uçuşları bulmuştu. Sabah 5te kalkmak ve hava alanına yetişmek zorunda olmak şayet bu şekilde metazori şekilde olursa çok yorucu ve sinir bozucu oluyor.
Neyse sağ salim Antalya'ya gittik, 3 gece kaldık. 22 Nisan günü geldi çattı. Havalimanına gittik uçağı beklerken hooop üçüncü bomba; "operasyonel sebepler"den dolayı bizim uçak yarım saat daha gecikmesin mi!? Uçağın sadece ön kapsısını açmabilmelerine neden olan başka bir "operasyonel sebep"ten dolayı insanların uçağa girmeleri ve yerleşmeleri zaten 15 dakika sürdü. Baktık ki bir aktarma uçağında son anda "operasyonel sebepler"den ötürü ekleniyormuşuz meğersem.
Eminim ki gerçekten "operasyonel sebepler" vardır, yalan değildir. Ama bu kadar çok "operasyonel sebep" olması bir problem olduğu anlamına gelmiyor mu acaba bu havayolu şirketi için? Dahası duyduğumuz kadarıyla sempozyum için İstanbul'dan Antalya'ya uçakla geleceklerin de uçakları tamamen iptal edilmiş "operasyonel sebepler"den ötürü. Halimize şükür yani...
Uzun lafın kısası ben bundan sonra öncelikle sunexpress dışında havayolu şirketlerinden yer bakacağım. Kimseye de sunexpress'i tavsiye etmiyorum. Şayet zamansal sorunlarınız varsa, bir yerlere yetişmeniz gerekiyorsa kesinlikle sunexpress'i tercih etmeyin.Hele hele günler öncesinden bilet sakın almayın, vallaha elinizde patlar. Ha, şayet rahatsanız ve zamanla ilgili probleminiz yoksa bekleyin sunexpress "operasyonel sebepler" den ötürü yeterince dolduramadığı seferleri iptal etsin sonrasında o size uygun bir saat bildirir zaten. Ama bu saat kesinlikle sizin istediğiniz saat olmayacaktır. Tecrübe ile sabit...

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…