Skip to main content

Linux'ta YouTube Videosundan MP3 Elde Etmek

Öncelikle yoksa youtube-dl programını ve ffmpeg kütüphanesini sistemimize kuruyoruz. Ardından komut satırına:

youtube-dl [youtube linki]

Yazıyoruz. Bağlantı hızımıza ve dosyamızın büyüklüğüne göre değişien biz süre içerisinde videomuz bilgisayarımıza indirilip flv olarak kaydediliyor. Ardından komut satırına:

ffmpeg -i [oluşturulan flv dosyasının adı].flv -f mp3 -vn -acodec copy [istediğimiz dosya adı].mp3

Yazdığımızda işlem tamamlanmış oluyor.

Bunun yanında mplayer varsa sisteminizde:

mplayer -dumpaudio [videonun adı].flv

Yazınca yaratılan stream.dump isimli dosyanın adını ve uzantısını değiştirerek de istediğiniz mp3 ü elde etmiş oluyorsunuz.

Edit: Daha sağlıklı bir yöntem olarak da şunu buldum. Bu da baya mantıklı bir çözüm.

http://jeffreyv.hubpages.com/hub/Youtube-to-MP3-on-Ubuntu-Linux

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.