Skip to main content

Ubuntu Broadcom Wireless Problemi (BCM4312 CHIPSET)

Laptop'um Acer Aspire 6530. Bir süredir sırasıyla kubuntu 9.04 ubuntu 9.04 ve son olarak ubuntu 9.10 karmic koala ile sorunsuza yakın bir şekilde kullanıyordum.

Dün skype için mikrofonu çalıştırmaya çalıştım ancak bir şekilde beceremedi. Bir kaç forumdan kernelle ilgili backend  updatelerinin yapıldığını gördüm ve kendi kernelim 2.6.31-20 için bunu gerçekleştirdim. Grub'da 2.6.31-20-generic-pae olarak görünen bu kernel güncellemesinden sonra bir de baktım ki wireless adaptörüm çalışmıyor.Yine ubuntu forumlarından bir kaç sayfadaki işlemleri denedim ama nafile. Bir çok insanın Broadcom wireless adaptörlerde (bendeki de bcm4312 çipsetli) problem yaşadıklarını hatta temiz bir format attıkları halde sorunu düzeltemediklerini okudum. Üzüldüm tabii ...

Ben de son olarak ndiswrapper ile sorunu çözmeye karar verdim ve ubuntu synaptic'ten ndiswrapper ile ilgili paketleri kurdum. NDISGTK paketi de bunlardan birisi. Kurulduktan sonra System > Administration > Windows Wireless Drivers şeklinde ulaşabilirsiniz ya da terminale girip ndisgtk yazarak programı çalıştırabilirsiniz.

Sonra bu LINK ten Broadcoma ait windows driverlarını indirdim. Sonra ndisgtk dan kalsöre gidip bcmwl5.inf dosyasını seçerek basitçe ndiswrapper modülünü aktive ettim.

Bazı forumlarda blacklistlerle ilgili bazı ayarlamalardan bahsediyorlar ancak bunlar biraz bilgisayarın donanımına özel konular olduğundan deneme yanılma yöntemi biraz devreye giriyor. Ben bu işlemlerden sonra wicd programı ile sorunsuz bir şekilde bağlandım internete. Bunları gerçekleştirirken üniversitenin kampüs internetini kullanıyordum.

Daha sonra eve geldim ve kendi wireless ADSL adaptörüme bağlanabildiğim halde internete giremediğimi farkettim. Wireless ım halen aktif olduğundan ve sorunsuz bir şekilde IP alabiliyor olmamdan dolayı olayın donanımsal olmadığı aşikar idi. Bu da bir DNS problemini işaret ediyordu. Ben de hemen /etc/resolv.conf dosyasına gözattım ve DNS'lerin eksik olduğunu gördüm. Buraya Google DNS adreslerini :

nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Satırlarını ekleyerek bu problemi de hallettim. Problemim şimdilik çözülmüş gibi. Bir kaç kere reboot ettim ve internete bağlanabiliyorum. Format atmak zorunda kalmadığım için çok mutluyum.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.