Skip to main content

Ubuntu Broadcom Wireless Problemi (BCM4312 CHIPSET)

Laptop'um Acer Aspire 6530. Bir süredir sırasıyla kubuntu 9.04 ubuntu 9.04 ve son olarak ubuntu 9.10 karmic koala ile sorunsuza yakın bir şekilde kullanıyordum.

Dün skype için mikrofonu çalıştırmaya çalıştım ancak bir şekilde beceremedi. Bir kaç forumdan kernelle ilgili backend  updatelerinin yapıldığını gördüm ve kendi kernelim 2.6.31-20 için bunu gerçekleştirdim. Grub'da 2.6.31-20-generic-pae olarak görünen bu kernel güncellemesinden sonra bir de baktım ki wireless adaptörüm çalışmıyor.Yine ubuntu forumlarından bir kaç sayfadaki işlemleri denedim ama nafile. Bir çok insanın Broadcom wireless adaptörlerde (bendeki de bcm4312 çipsetli) problem yaşadıklarını hatta temiz bir format attıkları halde sorunu düzeltemediklerini okudum. Üzüldüm tabii ...

Ben de son olarak ndiswrapper ile sorunu çözmeye karar verdim ve ubuntu synaptic'ten ndiswrapper ile ilgili paketleri kurdum. NDISGTK paketi de bunlardan birisi. Kurulduktan sonra System > Administration > Windows Wireless Drivers şeklinde ulaşabilirsiniz ya da terminale girip ndisgtk yazarak programı çalıştırabilirsiniz.

Sonra bu LINK ten Broadcoma ait windows driverlarını indirdim. Sonra ndisgtk dan kalsöre gidip bcmwl5.inf dosyasını seçerek basitçe ndiswrapper modülünü aktive ettim.

Bazı forumlarda blacklistlerle ilgili bazı ayarlamalardan bahsediyorlar ancak bunlar biraz bilgisayarın donanımına özel konular olduğundan deneme yanılma yöntemi biraz devreye giriyor. Ben bu işlemlerden sonra wicd programı ile sorunsuz bir şekilde bağlandım internete. Bunları gerçekleştirirken üniversitenin kampüs internetini kullanıyordum.

Daha sonra eve geldim ve kendi wireless ADSL adaptörüme bağlanabildiğim halde internete giremediğimi farkettim. Wireless ım halen aktif olduğundan ve sorunsuz bir şekilde IP alabiliyor olmamdan dolayı olayın donanımsal olmadığı aşikar idi. Bu da bir DNS problemini işaret ediyordu. Ben de hemen /etc/resolv.conf dosyasına gözattım ve DNS'lerin eksik olduğunu gördüm. Buraya Google DNS adreslerini :

nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4

Satırlarını ekleyerek bu problemi de hallettim. Problemim şimdilik çözülmüş gibi. Bir kaç kere reboot ettim ve internete bağlanabiliyorum. Format atmak zorunda kalmadığım için çok mutluyum.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…