Skip to main content

Hasankeyf - Midyat - Mardin

SIU2010 Sempozyumu kapsamında 24.04.2010 tarihinde düzenlenen 1 günlük gezide sırasıyla Hasankeyf, Midyat ve Mardin'in görme şansım oldu. Bilindiği üzere proje tamamlandığında Hasankeyfin sular altında kalması planlanıyor. Adam gibi koruyamıyoruz bari gömelim tarzı bir yaklaşım gibime geliyor biraz ama...
Kısa bir süre öncesine kadar bu mağara tarzı evlerde yaşayanlar çokmuş. Halen tektükte olsa buralarda kalanlar var.
Tepeye doğru çıktıkça Artuklulardan kalma şehir kalıntılarına ulaşılıyor.
Midyat'taki bu iki küçük kız bana plastik bileziklerini satmaya çalıştılar. Ellerinden zor kurtuldum :D

Yukarıdakiler Midyat'ın merkezindeki Süryani Kilisesine ait fotoğraflar.Mardin'in geleneksel evleri.

Aşağıdaki fotolar Mardin Kasımıye Medresesi'ne ait. Restorasyon çalışmaları süren yapının bulunduğu yerden eşsiz bir Mezopotamya manzarası görmek mümkün.Medrese içinde bulunan bu havuzun simgelediği şey ise "HAYAT" ... Karşı duvarda görünen delikten gelen su doğumu, havuzda biriken su dünya hayatını havuzdan taşarak dışarıya, yukarıdan Mezopotamya'ya akan su ise ölümü simgeliyormuş. Sarsıcı değil mi?Kasımiye Medresesi bu manzaraya bakıyor. Karşısı uçsuz bucaksız Mezopotamya ovası... Karşıda görünen bu toprakların bir kısmı Suriye sınırları içerisinde kalıyor.

Mardin'deki en büyük sağlam ve gösterişli yapılardan birisi de Deyrül Zaferan Manastırı. Yoğun ilgi gösterilen bu yere girmek için biraz sıra beklemek gerekebiliyor, zira içeriye belirli sayıda insan alıyorlar.


Mistik şehir Mardin'den gün batımına doğru akşam manzaraları;Biz hepsini bir günde gezdik ama Mardin Midyat ve Hasankeyf'in herbirine en az birer gün ayırmak gerekiyor sanırım. Umarım bir daha görmek nasip olur oraları...

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.