Skip to main content

Ünlüler Testi - Celebrity Quiz Yayında

 

Bir süredir üzerinde çalıştığımız, benim tasarladığım ve İYTE bilgisayar mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi arkadaşım Emre Can Geçer'in hayata geçirdiği "Ünlüler Testi - Celebrity Quiz" adındaki facebook uygulamamızı yayına aldık.

Birçok yerli ve yabancı ünlünün resmini bakarak 4 şık içerisinden bu kişinin kim olduğunu bulmaya yarayan bu uygula çok zengin bir veri tabanına sahip. Veri tabanında yaklaşık binbeşyüz  yerli ve 37 bin dünya çapında ünlünün bulunduğu uygulamaya yeni ünlüler ekleme çalışmalarımız da bir yandan devam etmektedir.

Uygulamada sorular zorluk seviyelerine göre sınıflandırıldılar. Sistem zaman içerisinde  verilen yanıtlara göre kendisini eğiterek soruların zorluk derecesini uygulamayı kullananların eğilimlerine ve bilgi düzeylerine göre otomatik olarak ayarlayacak.

Binlerce kişilik veritabanının oluşturulması sırasında elbette ufak tefek hatalar da oluştu ve bunların birçoğunu düzeltmemize rağmen bazılarının gözümüzden kaçtığına eminiz. Bu yüzden uygulamada bir "Geri Besleme" linki var ve kullanıcılar bu linki kullanarak kolaylıkla soru ile ilgili problemi bize bildirebiliyorlar.

Birkaç hafta sonra uygulamayı kullanan kişi sayısı belirli bir rakama eriştiğinde haftanın birincisine DVD film hediye edeceğiz. Yine önümüzdeki günlerde uygulamanın ingilizce arayüzünü de hazırlayacağız. Hadi bize kolay gelsin, sizelere de şimdiden iyi eğlenceler ve bol şans!

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.