Skip to main content

Ünlüler Testi - Celebrity Quiz Yayında

 

Bir süredir üzerinde çalıştığımız, benim tasarladığım ve İYTE bilgisayar mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi arkadaşım Emre Can Geçer'in hayata geçirdiği "Ünlüler Testi - Celebrity Quiz" adındaki facebook uygulamamızı yayına aldık.

Birçok yerli ve yabancı ünlünün resmini bakarak 4 şık içerisinden bu kişinin kim olduğunu bulmaya yarayan bu uygula çok zengin bir veri tabanına sahip. Veri tabanında yaklaşık binbeşyüz  yerli ve 37 bin dünya çapında ünlünün bulunduğu uygulamaya yeni ünlüler ekleme çalışmalarımız da bir yandan devam etmektedir.

Uygulamada sorular zorluk seviyelerine göre sınıflandırıldılar. Sistem zaman içerisinde  verilen yanıtlara göre kendisini eğiterek soruların zorluk derecesini uygulamayı kullananların eğilimlerine ve bilgi düzeylerine göre otomatik olarak ayarlayacak.

Binlerce kişilik veritabanının oluşturulması sırasında elbette ufak tefek hatalar da oluştu ve bunların birçoğunu düzeltmemize rağmen bazılarının gözümüzden kaçtığına eminiz. Bu yüzden uygulamada bir "Geri Besleme" linki var ve kullanıcılar bu linki kullanarak kolaylıkla soru ile ilgili problemi bize bildirebiliyorlar.

Birkaç hafta sonra uygulamayı kullanan kişi sayısı belirli bir rakama eriştiğinde haftanın birincisine DVD film hediye edeceğiz. Yine önümüzdeki günlerde uygulamanın ingilizce arayüzünü de hazırlayacağız. Hadi bize kolay gelsin, sizelere de şimdiden iyi eğlenceler ve bol şans!

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…