Skip to main content

Ünlüler Testi - Celebrity Quiz Yayında

 

Bir süredir üzerinde çalıştığımız, benim tasarladığım ve İYTE bilgisayar mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi arkadaşım Emre Can Geçer'in hayata geçirdiği "Ünlüler Testi - Celebrity Quiz" adındaki facebook uygulamamızı yayına aldık.

Birçok yerli ve yabancı ünlünün resmini bakarak 4 şık içerisinden bu kişinin kim olduğunu bulmaya yarayan bu uygula çok zengin bir veri tabanına sahip. Veri tabanında yaklaşık binbeşyüz  yerli ve 37 bin dünya çapında ünlünün bulunduğu uygulamaya yeni ünlüler ekleme çalışmalarımız da bir yandan devam etmektedir.

Uygulamada sorular zorluk seviyelerine göre sınıflandırıldılar. Sistem zaman içerisinde  verilen yanıtlara göre kendisini eğiterek soruların zorluk derecesini uygulamayı kullananların eğilimlerine ve bilgi düzeylerine göre otomatik olarak ayarlayacak.

Binlerce kişilik veritabanının oluşturulması sırasında elbette ufak tefek hatalar da oluştu ve bunların birçoğunu düzeltmemize rağmen bazılarının gözümüzden kaçtığına eminiz. Bu yüzden uygulamada bir "Geri Besleme" linki var ve kullanıcılar bu linki kullanarak kolaylıkla soru ile ilgili problemi bize bildirebiliyorlar.

Birkaç hafta sonra uygulamayı kullanan kişi sayısı belirli bir rakama eriştiğinde haftanın birincisine DVD film hediye edeceğiz. Yine önümüzdeki günlerde uygulamanın ingilizce arayüzünü de hazırlayacağız. Hadi bize kolay gelsin, sizelere de şimdiden iyi eğlenceler ve bol şans!

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…