Skip to main content

Linux'ta .PNG dosyalarını .EPS ye çevirmek

Şimdi öncelikle neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyoruz? Örneğin ben tez raporlarımı latex ile hazırlıyorum. Raporlarda kullandığım grafikleri inkscape ile çiziyorum. Inkscape çizim sonuçlarını .PNG uzantılı olarak kayıpsız bir şekilde kaydediyor. Bu çizimlerin latex te hazırlanan bir doküman içerisinde kullanmanın en uygun ve geçerli yolu bu imgelerin EPS (encapsulated post script) olarak kaydedilmesidir. Deneyimlerinden gördüğüm kadarıyla da bunun en kolay ve en iyi sonuç veren yolu şu;

Örneğin ubuntu işletim sisteminde ben;

sudo apt-get install sam2p

yazarak gerekli paketi kurdum. Ardından, png'lerimin bulunduğu klasöre gidip;

sam2p deneme.png EPS: deneme.eps

yazarak zahmetsizce dönüşüm işlemini gerçekleştirebildim.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.