Skip to main content

Octave'da Grafik Eksenindeki Sayları Değiştirmek


Bu yöntem Octave ortamında çalışmakta olmasına karşın Matlab ortamında da çok ufak tefek farklılıklarla ya da direk aynı şekilde çalışabilmektedir diye tahmin ediyorum.

Diyelim ki bir grafik çizdirdiniz ve y ekseni 0 ile 4000 arasında 1000er 1000er artarak sırasıyla 0, 1000, 2000, 3000, 4000 değerlerini alıyor.

Diyelim ki amaçladığımız şey y ekseninde 0 ile 4 arasında değişen 0,1,2,3,4 sayılarını görmek. Bu durumda standart grafik çizdirme komutlarının çalıştırılmasının ardından 

set(gca(),'yticklabel',{'0','1','2','3','4'})

Komutunun çağırılması yeterli olacaktır.  Tahmin edileceği üzere aynı iş x ekseni için yapılmak istendiğinde 'yticklabel' yerine 'xticklabel' yazmak yeterli olacaktır.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.