Skip to main content

Bir Film İzledim: "The Dark Knight Rises" (Dikkat! Spoiler Alert!)

Bizim oğlan doğduğundan beridir doğal olarak sinema yalan oldu. Kayınvalide bu hafta bizde, ben de fırsattan istifade hanımdan da izin alarak sinemaya kaçayım dedim. Bir sürü izlemek istediğim film var vizyonda hadi dedim bari kaçmadan son Batman filmini izleyim. Az önce gece seansında izledim geldim. Uzun zamandır sinemaya gitmemenin de verdiği bir gazla gelir gelmez dedim bir blog yazısı döşeneyim.


Christopher Nolan abimizin Gotham'ın karanlığına yakışır bir estetikte çektiği serinin sanırım bu sonuncu filmi idi. Tabi ki Nolan'ın Batman versiyonunu ve sunumunu ben de birçok insan gibi çok sevdim. Yalnız bu filmde beni rahatsız eden bir noktayı irdelemeden de geçemeyeceğim. Şimdi spoiler geliyor filmi izlemeyene son uyarı!

Filmdeki oyuncular bir kere müthiş. Özellikle Bane karakterini canlandıran Tom Hardy, en son "Warrior" filmindeki performansıyla benden tam not almıştı. O filmdeki gibi bunda da tam bir öküzü canlandırıyor ve bu konuda başarılı. İşte benim rahatsızlığım da tam da bu karakter ile ilgili. Şimdi Nolan senaryoyu sıradanlıktan kurtarmak için filmin bitimine yarım saat kala bir sürpriz patlatıyor ve Miranda karakterinin aslında Liam Neeson'ın Batman Begins'te oynadığı Ra's Al Ghul karakterinin çocuğu olduğunu öğreniyoruz. O dakikaya kadar bu kişinin önce Bane olduğuna inandırıyor film. Ancak filmde öğreniyoruz ki Bane aslında Ra's Al Ghul'un kızı Talia'nın koruyucusu imiş ve aralarında aslında epey bir yaş farkı var bu iki karakterin. Ancak kurnaz Nolan, Miranda'yı ve Bane'i oynayan oyuncuları yaklaşık aynı yaştaki oyunculardan seçerek seyircinin uyanmasını engellemiş kendince. Beni bir tek bu şark kurnazlığı rahatsız etti. Onun dışında izledim ve zevk aldım tabii ki.


Ancak her ne kadar Tom Hardy iyi oyuncu olsa da ben Bane rolü'nü ister istemez Mickey Rourke'a daha çok yakıştırdım. Ama tabi dediğim gibi o noktada da filmin sürprizinin önceden anlaşılması olasılığı artacaktı. Benim maruzatım budur...

NOT: Bu arada bu filmi izledikten iki gün sonra 1990 yapımı Arnold'un oynadığı Total Recall filminin yeni uyarlamasını izledim. O film için bir yazı yazmanın çok gereksiz olduğunu düşündüğümden hemen şuracıkta konuyla ilgili olarak paylaştığım bir twiti göstermek isterim.Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…