Skip to main content

Ubuntu 11.04 + Pidgin + GTalk

Yanlış bilgi olmasın ama sanırım ethernet yerine  wifi bağlantısı ile internete bağlanmaya başladığımdan beri (10 gündür falan) Ubuntu 11.04 yüklü masaüstü bilgisayarımda pidgin, empathy gibi IM klon programlarını kullanarak GTalk a bağlanamamaya başlamıştım. Programların içerisindeki hiçbir default setting de değişiklik yapmamış olmama rağmen Gtalk bir türlü açılmıyordu. Şu linkte yanıt veren arkadaşlardan birisinin basit önerisiyle bu sorun gerçekten de çözüldü.   1. Pidgin-> Accounts -> Manage Accounts  diyip gtalk hesabını seçiyoruz.
  2. Modify -> Advanced sekmesi ne geçiyoruz
  3. Connect server yazan yere talk.google.com yazıyoruz.
  4. Pidgin'i restart ediyoruz
  5. Sertifika kabulu gibi bir uyarı çıkabilir, tabi ki kabul ediyoruz ve GTalk'a yeniden bağlanabiliyoruz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.