Skip to main content

ONDULATION - Ses, Su ve Işık

İstanbul'da yaşayanların büyük ihtimalle zaten bildiği bir olay vardı geçenlerde. "Madde - Işık" adında bir sergi Borusan Müzik Evi'nde sergileniyordu ( 11 Haziran - 9 Ekim 2010 ). Şans eseri biz de serginin son gününde İstanbul'daydık ve kendi gözlerimizle görme şansızmız oldu bu etkinliği. 
İnsanın algı dünyasının sınırlarını zorlayan çok güzel çalışmalar vardı sergide. Beni en çok etkileyen çalışma; Thomas McIntosh, Emanuel Madan ve Mikko Hynninen'in gerçekleştirdiği ONDULATION adındaki yapıttı. 


Basitçe ses ile hareketlendirilen su yüzeyine farklı açılarla tutulan değişik renkteki ışıkların düz bir duvar üzerindeki yansımalarından ibaret olan bu sistem gerçekten sesin görselleştirilmesi adına çok etkileyici bir çalışma olmuş. 


İnsanlığın genetik çeşitliliği ile birlikte artan yaratıcı buluşların çeşitliliği beni çok heyecanlandırıyor...Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.