Skip to main content

Linux'ta Video Capture "RecordMyDesktop"

Linux'ta masaüstü yakalama, video capture, için kullanılabilecek en kullanışlı yazılım RecordMyDesktop. Komut satırından kullanlılabilen bu programcık aynı zamanda ayrı opsiyonel bir gui eklentisi sayesinde  basit ve kullanışlı bir arayüz ile de kullanılabiliyor. Ubuntu 9.10 sistemimde programın kurulumunu;

sudo apt-get install recordmydesktop

Yazarak gerçekleştirdim. Bir kaç denemeden sonra gui ile kullanmanın daha rahat olabileceğini farkettim ve;

sudo apt-get install gtk-recordmydesktop 

Komutu ile de ilgili gui yi de sisteme yükledim. Gui şu şeklide görünüyor:


Buradaki basit ayarlarla direk kayıta başlayabilirsiniz. Kayıta başlandığında panelde küçük bir "tray icon" çıkıyor. Bu ikonun üzerine sağ kilik yapıldığında "pause" ve "play" işlemleri gerçekleşiyor. Sol klikle alınan görüntü video stream haline geliyor. Oluşturulan videonun formatı ogv uzantılı. 

Programı kullanırken karşılaştığım en önemli problem ses olayı oldu. Bunu da şu şekilde çözdüm. GUI'de gelişmiş seçeneğine girdiğimizde karşımıza çıkan sekmelerden "SES" yazanı seçtim:

Kritik olan nokya burada "Aygıt" ile ifade edilen yere doğru olan parametreleri yazabilmekte. Orjinal ayarlarda burada "DEFAULT" yazmaktaydı. Doğru donanım cihazını bulmak için konsolda:

aplay -l 

Yazdım ve cihazıma ait aygıt numarasını buradan tespit ettim.External usb ses kartımın numarasının 2 olduğunu gördükten sonra aygıt kısmına hw:2,0 yazdım ve ses ile ilgili problemi de çözdüm. Son olarak elimizde ogv formatında bir video oluşuyor bunu bilinen avi gibi bir formata nasıl dönüştüreceğiz?

Bunun için sistemde mencoder enkod programının yüklü olması gerekiyor. Bunun için komut satırına:

sudo apt-get install mencoder

Yazmak yeterli olacaktır. Sonrası için de kendi hazırlayacağımız bir bash scriptini kullanmak yeterli olacaktır:


#!/bin/bash
# ogv to avi
mencoder "$1" -ovc xvid -oac mp3lame -xvidencopts pass=1 -o "$2"

Bu scripti ogv2avi ismi ile /usr/bin altına super user olarak kopyaaldığımızda elimizde ogv yi avi ye çeviren küçük bir programcık oluyor. Kullanımı da görüleceği üzere:

ogv2avi input.ogv output.avi

Şeklinde olmakta.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.