Skip to main content

Linux'ta Video Capture "RecordMyDesktop"

Linux'ta masaüstü yakalama, video capture, için kullanılabilecek en kullanışlı yazılım RecordMyDesktop. Komut satırından kullanlılabilen bu programcık aynı zamanda ayrı opsiyonel bir gui eklentisi sayesinde  basit ve kullanışlı bir arayüz ile de kullanılabiliyor. Ubuntu 9.10 sistemimde programın kurulumunu;

sudo apt-get install recordmydesktop

Yazarak gerçekleştirdim. Bir kaç denemeden sonra gui ile kullanmanın daha rahat olabileceğini farkettim ve;

sudo apt-get install gtk-recordmydesktop 

Komutu ile de ilgili gui yi de sisteme yükledim. Gui şu şeklide görünüyor:


Buradaki basit ayarlarla direk kayıta başlayabilirsiniz. Kayıta başlandığında panelde küçük bir "tray icon" çıkıyor. Bu ikonun üzerine sağ kilik yapıldığında "pause" ve "play" işlemleri gerçekleşiyor. Sol klikle alınan görüntü video stream haline geliyor. Oluşturulan videonun formatı ogv uzantılı. 

Programı kullanırken karşılaştığım en önemli problem ses olayı oldu. Bunu da şu şekilde çözdüm. GUI'de gelişmiş seçeneğine girdiğimizde karşımıza çıkan sekmelerden "SES" yazanı seçtim:

Kritik olan nokya burada "Aygıt" ile ifade edilen yere doğru olan parametreleri yazabilmekte. Orjinal ayarlarda burada "DEFAULT" yazmaktaydı. Doğru donanım cihazını bulmak için konsolda:

aplay -l 

Yazdım ve cihazıma ait aygıt numarasını buradan tespit ettim.External usb ses kartımın numarasının 2 olduğunu gördükten sonra aygıt kısmına hw:2,0 yazdım ve ses ile ilgili problemi de çözdüm. Son olarak elimizde ogv formatında bir video oluşuyor bunu bilinen avi gibi bir formata nasıl dönüştüreceğiz?

Bunun için sistemde mencoder enkod programının yüklü olması gerekiyor. Bunun için komut satırına:

sudo apt-get install mencoder

Yazmak yeterli olacaktır. Sonrası için de kendi hazırlayacağımız bir bash scriptini kullanmak yeterli olacaktır:


#!/bin/bash
# ogv to avi
mencoder "$1" -ovc xvid -oac mp3lame -xvidencopts pass=1 -o "$2"

Bu scripti ogv2avi ismi ile /usr/bin altına super user olarak kopyaaldığımızda elimizde ogv yi avi ye çeviren küçük bir programcık oluyor. Kullanımı da görüleceği üzere:

ogv2avi input.ogv output.avi

Şeklinde olmakta.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…