Skip to main content

Dolaylı Olarak Yasaklanan Google Servislerine Dolaylı Olarak Nasıl Girilebilir?

Son günlerde,  youtube hizmetlerinin yasaklanması için bloklanan sunucularda google hizmetlerinin de bulunuyor olmasından kaynaklanan bir dolaylı sansür var bildiğimiz üzere. Bu sebepten bazı önemli google hizmetlerine (documents , translate, ...) giriş mümkün olamıyor. Aslında bazı sunucularda youtube ve bu hizmetler bir arada bulunmuyor. Ancak çoğunlukla bir arada bulunduklarından ve biz örneğin docs.google.com adresini yazdığımızda yüksek olasılıkla bu IP lere gittiğimizden yüksek olasılıkla bu hizmetlere giremiyoruz. Bu hizmetlerin ayrı olarak servis verdiği IP numaralarını Host dosyasına eklemek bu IP'lerde yasaklanana kadar, google hizmetlerini kullanabilmenin en kolay yolu olacak gibi görünüyor.

Ben linuxta;

sudo gedit /etc/hosts

Yazarak host dosyasına aşağıdaki satırları ekledim:127.0.0.1            localhost
74.125.43.103    youtube.com
74.125.43.103    www.youtube.com
74.125.43.103    www.docs.google.com
74.125.43.103    www.clients1.google.com.tr
74.125.43.103    www.translate.google.com.tr
74.125.43.103    docs.google.com
74.125.43.103    clients1.google.com.tr
74.125.43.103    translate.google.com.tr
74.125.43.105    www.google-analytics.com
74.125.43.105    google-analytics.com 

Bu IP'leri eklediğimde docs.google.com ve translate.google.com.tr adreslerine girebildiğimi gördüm. Aynı işlemi windows için yapmak isterseniz. C:\WINDOWS\system32\drivers\etc klasöründeki hosts dosyasına yukarıdaki satırları eklemeniz yeterli olacaktır. 

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…