Skip to main content

Linux'ta Bash Betiği Kullanarak Çoklu Parçalar Halindeki Dosyayı Birleştirmek

Buna sık sık ihtiyaç duyabiliyoruz. Birden fazla parçaya ayrılmış ve bir tek dosyaya ait parçaları birleştirmek... Bu işlem linuxta bir komut satırında halledilebilecek kadar kolay bir işlem. Eğer parçalarımız alfabetik sıra ile isimlendirilmişse, yani elimizdeki dosyalar şuna benzer bir yapıdaysa;


film0001.mkv, film0002.mkv, ... , film1000.mkv


Bu durumda yapılacak işlem çok basit:


cat film*.mkv > film.mkv


Komutunu yazdığımızda parçalar doğru sırada olduğu için sorunsuzsa ardarda eklenerek büyük dosyayı oluşturabiliyor. Bir de alfabetik olmayan isimlendirme şekilleri var. Onlarda durum bir adım daha karışık olduğundan basit bir betik yazmak gerekiyor. Örneğin elimizdeki dosyalar şu şekilde isimlendirilmiş olsun:


film1.mkv, film2.mkv, ..., film876.mkv, ... , film1000.mkv


Bu durumda alfabetik sıra bozulmuş olacağından dosyaları bir önceki basit cat komutu ile birleştirmek yanlış sonuç verecektir. Bu parçacıkları doğru sıralamayla birleştirmek için alfabetik sırayı doğru bir şekilde tanımlamak gerekmektedir:


for x in {1..1000};do cat film${x}.mkv >> film.mkv;done


Bu basit döngü ile parçacıklar doğru sıralama ile birleştirilmiş olacaktır. Aynı mantıkla daha farklı isimlendirme durumları da ele alınabilir.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…