Skip to main content

Linux'ta Bash Betiği Kullanarak Çoklu Parçalar Halindeki Dosyayı Birleştirmek

Buna sık sık ihtiyaç duyabiliyoruz. Birden fazla parçaya ayrılmış ve bir tek dosyaya ait parçaları birleştirmek... Bu işlem linuxta bir komut satırında halledilebilecek kadar kolay bir işlem. Eğer parçalarımız alfabetik sıra ile isimlendirilmişse, yani elimizdeki dosyalar şuna benzer bir yapıdaysa;


film0001.mkv, film0002.mkv, ... , film1000.mkv


Bu durumda yapılacak işlem çok basit:


cat film*.mkv > film.mkv


Komutunu yazdığımızda parçalar doğru sırada olduğu için sorunsuzsa ardarda eklenerek büyük dosyayı oluşturabiliyor. Bir de alfabetik olmayan isimlendirme şekilleri var. Onlarda durum bir adım daha karışık olduğundan basit bir betik yazmak gerekiyor. Örneğin elimizdeki dosyalar şu şekilde isimlendirilmiş olsun:


film1.mkv, film2.mkv, ..., film876.mkv, ... , film1000.mkv


Bu durumda alfabetik sıra bozulmuş olacağından dosyaları bir önceki basit cat komutu ile birleştirmek yanlış sonuç verecektir. Bu parçacıkları doğru sıralamayla birleştirmek için alfabetik sırayı doğru bir şekilde tanımlamak gerekmektedir:


for x in {1..1000};do cat film${x}.mkv >> film.mkv;done


Bu basit döngü ile parçacıklar doğru sıralama ile birleştirilmiş olacaktır. Aynı mantıkla daha farklı isimlendirme durumları da ele alınabilir.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…

Linux Sistemde NVidia Ekran Kartı ile Çoklu Monitör Uygulaması

Bir Önceki uygulamanın benzeri şekilde, bu sfer desktop bilgisayarda masa üstünü iki LCD üzerinde kullanmayı denedim ve bundan da çok güzel bir sonuç elde edildiğini gördüm. Elimizdekiler şunlar;

NVidia G-Force ekran kartlı bir P4 bilgisayar, iki monitör çıkışına sahip, Üzerinde Ubuntu 9.04 işletim sistemi yüklü, kernel 2.6.28-15
Philips 190 VW LCD monitörPhilips 170S LCD monitör
Ubuntu kurulumda Nvidia ile ilgili programları kurmuştu ancak bunları sornadan da indirmek mümkün. System->Administration -> Nvidia X Server Settings uygulaması açıldığında zaten sistemin iki monitörü de gördüğünü farkedeceksiniz. Ana ekranı ekran çözünürlüklerini xinerama seçeneğini seçtikten sonra logout ve login yaptığınızda sonucu direk olarak görebiliyorsunuz. Ati ekran kartına göre Nvidia da bu işleri gerçekleştirmek gerçekten çok zahmetsiz oldu. Sonuç da aşağıdaki gibi oldu. İki ekranda American Dad'in iki ayrı bölümünün oynadığını görebilirsiniz.