Skip to main content

Linux + Ubuntu + Canon MF4010Yeni aldığım Canon MF4010 laser printeri ubuntu 9.04 altında çalıştırabilmem biraz vakit aldı. Birkaç saat uğraştım, aynı problemi yaşayacak olanların uğraşmaması için şu bilgileri vermenin faydalı olacağını düşünüyorum.

CUPS ile ilgili olan paketleri kurdum öncelikle. Örneğin "cupsys" paketinin bende kurulu olmadığını gördüm. Hoş bundan önce canon MP150 mürekkep püskürtmeli multifunctional yazıcıda bir problem olmamıştı. İşletim sistemi ( Ubuntu 9.04 ), hali hazırdaki configurasyonu ile yazıcının hem yazıcı hem de scanner özelliklerini tanımıştı problemsiz olarak. Ancak bu laser printerda CUPS üzerinden gitmek gerekiyor.

Öncelikle yazıcı için Canon'un kendi sayfasından ilgili driverları indirmek gerekiyor. Vakit kaybetmemek için şu linkten indirebilirsiniz:

http://rapidshare.com/files/336132145/Canon_UFRII_Linux_V1.90_EN.tar.gz

Size uygun olan seçeneği ( 32 bit , 64 bit ) ve paketi ( deb ya da rpm) seçtikten sonra bilgisayara kurmanız sonrasında da CUPS tan (http://localhost:631) printerınızı eklemeniz gerekiyor. Sonrasında problemsiz şekilde printerı kullanabilmeniz lazım.

Scanner fonksiyonu da ilk etapta çalışmadı. Xsane ve sane ile ilgili tüm paketleri bilgisayara kurduktan sonra hala scannerın bulunamadığını gördüm.

http://mp610.blogspot.com/2008_04_01_archive.html

Bu linkteki yöntemleri izleyerek sane için gereken eklentileri kurduktan sonra sane i çalıştırdığımda scanner da sorunsuz olarak çalıştı. Tek bir ufak sorun var şu anda normal kullanıcı olarak xsane i çalıştırdığımda "access denied" hatası alıyorum ancak root olarak xsane i çalıştırdığımda bir problem yok. Bu probleme bir çözüm bulabilen olursa ve benimle paylaşırsa çok sevinirim. Aşağıdaki resmi scanner ile tarattım. Kırmızı yeşil  gözlüklerle baklıdığında 3 boyutlu görünür.Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.