Skip to main content

Linux + Ubuntu + Canon MF4010Yeni aldığım Canon MF4010 laser printeri ubuntu 9.04 altında çalıştırabilmem biraz vakit aldı. Birkaç saat uğraştım, aynı problemi yaşayacak olanların uğraşmaması için şu bilgileri vermenin faydalı olacağını düşünüyorum.

CUPS ile ilgili olan paketleri kurdum öncelikle. Örneğin "cupsys" paketinin bende kurulu olmadığını gördüm. Hoş bundan önce canon MP150 mürekkep püskürtmeli multifunctional yazıcıda bir problem olmamıştı. İşletim sistemi ( Ubuntu 9.04 ), hali hazırdaki configurasyonu ile yazıcının hem yazıcı hem de scanner özelliklerini tanımıştı problemsiz olarak. Ancak bu laser printerda CUPS üzerinden gitmek gerekiyor.

Öncelikle yazıcı için Canon'un kendi sayfasından ilgili driverları indirmek gerekiyor. Vakit kaybetmemek için şu linkten indirebilirsiniz:

http://rapidshare.com/files/336132145/Canon_UFRII_Linux_V1.90_EN.tar.gz

Size uygun olan seçeneği ( 32 bit , 64 bit ) ve paketi ( deb ya da rpm) seçtikten sonra bilgisayara kurmanız sonrasında da CUPS tan (http://localhost:631) printerınızı eklemeniz gerekiyor. Sonrasında problemsiz şekilde printerı kullanabilmeniz lazım.

Scanner fonksiyonu da ilk etapta çalışmadı. Xsane ve sane ile ilgili tüm paketleri bilgisayara kurduktan sonra hala scannerın bulunamadığını gördüm.

http://mp610.blogspot.com/2008_04_01_archive.html

Bu linkteki yöntemleri izleyerek sane için gereken eklentileri kurduktan sonra sane i çalıştırdığımda scanner da sorunsuz olarak çalıştı. Tek bir ufak sorun var şu anda normal kullanıcı olarak xsane i çalıştırdığımda "access denied" hatası alıyorum ancak root olarak xsane i çalıştırdığımda bir problem yok. Bu probleme bir çözüm bulabilen olursa ve benimle paylaşırsa çok sevinirim. Aşağıdaki resmi scanner ile tarattım. Kırmızı yeşil  gözlüklerle baklıdığında 3 boyutlu görünür.Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…