Skip to main content

Linux + Ubuntu + Canon MF4010Yeni aldığım Canon MF4010 laser printeri ubuntu 9.04 altında çalıştırabilmem biraz vakit aldı. Birkaç saat uğraştım, aynı problemi yaşayacak olanların uğraşmaması için şu bilgileri vermenin faydalı olacağını düşünüyorum.

CUPS ile ilgili olan paketleri kurdum öncelikle. Örneğin "cupsys" paketinin bende kurulu olmadığını gördüm. Hoş bundan önce canon MP150 mürekkep püskürtmeli multifunctional yazıcıda bir problem olmamıştı. İşletim sistemi ( Ubuntu 9.04 ), hali hazırdaki configurasyonu ile yazıcının hem yazıcı hem de scanner özelliklerini tanımıştı problemsiz olarak. Ancak bu laser printerda CUPS üzerinden gitmek gerekiyor.

Öncelikle yazıcı için Canon'un kendi sayfasından ilgili driverları indirmek gerekiyor. Vakit kaybetmemek için şu linkten indirebilirsiniz:

http://rapidshare.com/files/336132145/Canon_UFRII_Linux_V1.90_EN.tar.gz

Size uygun olan seçeneği ( 32 bit , 64 bit ) ve paketi ( deb ya da rpm) seçtikten sonra bilgisayara kurmanız sonrasında da CUPS tan (http://localhost:631) printerınızı eklemeniz gerekiyor. Sonrasında problemsiz şekilde printerı kullanabilmeniz lazım.

Scanner fonksiyonu da ilk etapta çalışmadı. Xsane ve sane ile ilgili tüm paketleri bilgisayara kurduktan sonra hala scannerın bulunamadığını gördüm.

http://mp610.blogspot.com/2008_04_01_archive.html

Bu linkteki yöntemleri izleyerek sane için gereken eklentileri kurduktan sonra sane i çalıştırdığımda scanner da sorunsuz olarak çalıştı. Tek bir ufak sorun var şu anda normal kullanıcı olarak xsane i çalıştırdığımda "access denied" hatası alıyorum ancak root olarak xsane i çalıştırdığımda bir problem yok. Bu probleme bir çözüm bulabilen olursa ve benimle paylaşırsa çok sevinirim. Aşağıdaki resmi scanner ile tarattım. Kırmızı yeşil  gözlüklerle baklıdığında 3 boyutlu görünür.Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…