Skip to main content

Einstein'ın Bulmacası
Einstein'a ait olduğlu söylenen bir mantık bulmacası, soru şöyle:

Beş farklı renkte beş ev var. Her evde farklı bir ülke vatandaşı yaşıyor. Beşinin de sevdiği bir içecek, uğraştığı bir spor dalı ve beslediği bir hayvan türü var. Besledikleri hayvanlar, uğraştıkları sporlar ve sevdikleri içecekler farklı. Aşağıda verilen bilgilere göre, kimin balığı var?

 1. İngiliz kırmızı evde yaşıyor.
 2. İsveçlinin köpekleri var.
 3. Danimarkalı çay içer.
 4. Yeşil ev beyaz evin solundadır.
 5. Yeşil evin sahibi kahve içer.
 6. Futbol oynayan kişinin kuşları var.
 7. Sarı evin sahibi beyzbol oynar.
 8. Ortadaki evde oturan adam süt içer.
 9. Norveçli ilk evde oturuyor.
 10. Voleybol oynayan kişi kedileri olana komşu oturuyor.
 11. Atı olan adam beyzbol oynayana komşu oturuyor.
 12. Tenis oynayan kişi bira içer.
 13. Alman hokey oynar.
 14. Norveçli mavi eve komşu oturuyor.
 15. Voleybol oynayan adamın komşusu su içer.
İpucu: Bu bulmacayı çözebilmek için gereken bir tablo çizmek ve her ev için bir sütun; ülke, ev rengi, içecek, spor dalı ve hayvan için de birer satır açmaktır. Tabi biraz da dikkat ve sabır gerekiyor.

Kaynak: "Einstein Bulmacası", Yazar: Jeremy STANGROOM

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…