Skip to main content

İsmet İnönü ve Masonluk

Kurgusu karşık çok karakterli fantastik hikayeleri okumayı severim (örn. Silmarillion). Tarih ile ilgili kaynakları da okumayı severim. Ama herhalde beynimin ilgili kısımları az gelişmiş olacak ki genelde fantastik hikayelerden de tarihten de aklımda pek bişey kalmaz. Anlık zevkler olarak kalırlar benim için, detayları aklında tutabilenlere hep gıpta etmişimdir (çok uç bir örnek ama mesela İlber Ortaylı :) ).

Bununla birlikte hem fantastik öykülerde hem de tarihte sembollerin önemi büyüktür. Irkların orduların krallıkların hep kendilerine has sembolleri vardır fantastik hikayelerde. Yaşamakta olduğumuz zahiri dünyada da sembollerin yeri büyüktür. Tıpkı fantastik kurgusal dünyalardaki gibi bizim dünyamızda da krallıklar, ordular, okullar dernekler ve hatta cemaatler kendilerine has semboller ve hatta bazen bazı jestler geliştirmişlerdir. "Adamın tokalaşırken parmağıyla bilmem ne yapmasından bilmem ne cemaatinden olduğunu anlamak" gibi kavramlar duyageldiğimiz şeyler olmuştur.

Olayın içinde görsellik varsa kaçırmam... O yüzden semboller işaretler beynimi hemen uyarır ve ilgi uyandırır bende. Benim gibi az çok genel kültürü olan birisi, kıyısından köşesinden de olsa "masonluk" konusunda birşeyler biliyordur. Bu cemaatin semboller ile yakın ilişkilerine de en azından bir tane Dan Brown kitabı okuduysanız tanık olmuşsunuzdur.

İsmet İnönü ile ve Masonluk ile ilgili olarak çok derin bir bilgi sahibi değilim. Ancak geçen gün bu ikisini birleştirdiğini düşündüğüm birşeyle karşılaştım.

Tarih: 12 Nisan 2014, Yer: İsmet İnönü Sanat Merkezi

19 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan "Dört Nefes Toprak" konserine bilet almak için yıllardır gittiğim İzmir fuarının içindeki İsmet İnönü Sanat Merkezinin gişesine geldim. Biletleri aldıktan sonra geri dönerken yıllardır önünden geçtiğim sanat merkezinin tabelasında bir ayrıntı gözüme takıldı. Daha önce neden farkedemediğimi de anladım.  Rastlantı olacak,  tabeladaki  ilgili ayrıntıyı kapatacak şekilde palmiye ağaçları dikilmiş tabelanın önüne.


Sanat merkezinin tabelasında çok net olarak göze çarpan üç piramitli bir sembol var. Sembolu tasarlayan şayet bu piramitlerin İsmet İnönü'nün ismindeki "i" leri çağrıştıracağını düşündüyse yanılmış olmalı dedim kendi kendime. Sonra masonik sembollerin en bilinenlerinden olan bu piramitlerin orada bulunmasının basit bir tasarımcı hatası olamayacağını düşündüm. 

Gerçekten de İsmet İnönü ve Masonluk kelimelerini birlikte kullanarak internette arama yaptığımda,  bir iki kaynaktan 1935 yılında Atatürk tarafından diğer cemaatlerle birlikte kapatılan Mason Cemaatinin bundan 13 yıl sonra, 1948'de  İsmet İnönü ve Celal Bayar'ın da katkıları ile Türkiye Mason Derneği'nin kurulması ile önünün açıldığını gördüm.

Ve anladım ki bu sanat merkezi, mason cemaatinin ismet inönü'ye olan sevgisinin bir dışavurumu. Hatta öyle ki normalde iki piramit kullanılırken burada üç piramit kullanılmış. Buradan da herhalde ona duydukları sevginin boyutunun da epey bir yüksek olduğunu düşünebiliriz.


Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Bir Kitap Eleştirisi: "Gölgelerin Kaderi"

Ben ne anlarım kitap eleştirmekten aslında ama sonuçta kitabın yazarı insanın samimi bir arkadaşı olunca dedim ki madem adam kitap yazmaya cüret etmiş ben de eleştirmeye cüret edebilirim :)
Bilim-kurgu türünde eserlere oldum olası çok düşkün olduğunu bildiğim çok değerli arkadaşım Erdem Akagündüz ( hadi bundan sonra kendisine  Yazar diyelim) çok sevdiği türde bir hikaye kaleme almış. Temeli oynanmış bir FRP oyununa dayanan bu hikaye bilim kurgu türünü seven kişilerin, hele ki Star Wars evrenine aşina kişilerin ister istemez ilgisini çekebilecek ana hikayeye paralel güzel bir hikaye. Ancak yazının geri kalanında hikayeye ilişkin sürprizbozanlar olabileceği konsunda kendi okuyucumu da uyarmak isterim.
Bildiğim kadarıyla bir iki temel bilgi vermek isterim öncelikle FRP hakkında:
90'lı yıllardan sonra doğan gençlere  FRP  (fantasy role playing) ya da RPG (role playing game) nedir diye sorarsanız haklı olarak birçoğu bunu MMOG  (Massively multiplayer online game)   ile özdeşleştirerek…

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…