Skip to main content

Erkan ile FaceTime

Teknolojinin (son 10 yılda diyelim) getirdiği yenilikler ve bu yeniliklerin nispeten ucuza standart kullanıcıların (bizlerin) kullanımına sunulmasıyla birlikte elimizde, cebimizde ya da  çantamızda  bizi internet evrenine bağlayan bir cihaz bulundurur olduk.

Ben de işim ve genel olarak teknolojiye ilgimden dolayı bu cihazlardan bazılarına sahibim. Kendime almasam eşime alıyorum falan... Evde iPad bana, iPhone eşime tahsis edilmiş durumda. 

Napalım ne edelim şu aletlerle bir eğlenelim dedik geçen gün facetime açtık karşılıklı, ben işteyken o evdeyken.


E tabi bizim meraklı Erkan'da hemen annesinin yanında olaya dahil oldu. Beni canlı canlı telefon ekranında görmenin yarattığı kısa bir şaşkınlık anından sonra hemen olayı kavrayıp benimle şakalaşmalara başladı.


Şaşkınlık Anı

Şakalaşmalar

Yeni nesil ister istemez yeni çıacak olan cihazlara bizden daha iyi adapte olacak ve bu cihazların yokluğunu bilmeyecek.


Teknolojiye direk bağımlı olarak dünyaya gelen bu yeni nesil dikkat etmezsek doğadan iyice izole olacak ve tamamen dışa bağımlı organizmalar haline dönüşecek. Bunu bir yere kadar engellemek için herhalde  bebek büyürken mümkün olduğunca bu cihazlar olmadan onu eğlendirmek eğlendirebilmek önemli... Yani zaten suç aslında direk bizde. Sonradan görme teknoloji fanatikleri olarak biz de ister istemez, turistik yer görmeye giden Japon'un fotoğraf makinesini tuttuğu gibi telefonumuza sarılıp anın coşkusunu yaşamaktansa o anı kilobaytlara kaydedip beş on tane tanıdık görüp layklasın diye cinstagramda orda burda paylaşmaya pek meraklıyız bazen. Şimdi mesela dün çocuk annesiyle güzel güzel Öcü-Cee oynarken "Ayyy! Çok şirin! Bu anı çekmem lazııım!" deyip telefonu çıkarttım. Çocuk da doğal olarak telefonu görünce ona odaklandığından oyunu bıraktı. Utandım kendimden, gelin birlikte izleyelim o anları:


Çocuk dediğin olay da bebeklik döneminde beyninin çoğunu kaydetmeye ayırmış güvenlik kamerası gibi bişey olduğundan 10 yaşına geldiğinde yan odadaki çocuğu yemeğe facetimedan çağırmak zorunda kaldığımızda gocunmamak lazım.


Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…

Bir Kitap Eleştirisi: "Gölgelerin Kaderi"

Ben ne anlarım kitap eleştirmekten aslında ama sonuçta kitabın yazarı insanın samimi bir arkadaşı olunca dedim ki madem adam kitap yazmaya cüret etmiş ben de eleştirmeye cüret edebilirim :)
Bilim-kurgu türünde eserlere oldum olası çok düşkün olduğunu bildiğim çok değerli arkadaşım Erdem Akagündüz ( hadi bundan sonra kendisine  Yazar diyelim) çok sevdiği türde bir hikaye kaleme almış. Temeli oynanmış bir FRP oyununa dayanan bu hikaye bilim kurgu türünü seven kişilerin, hele ki Star Wars evrenine aşina kişilerin ister istemez ilgisini çekebilecek ana hikayeye paralel güzel bir hikaye. Ancak yazının geri kalanında hikayeye ilişkin sürprizbozanlar olabileceği konsunda kendi okuyucumu da uyarmak isterim.
Bildiğim kadarıyla bir iki temel bilgi vermek isterim öncelikle FRP hakkında:
90'lı yıllardan sonra doğan gençlere  FRP  (fantasy role playing) ya da RPG (role playing game) nedir diye sorarsanız haklı olarak birçoğu bunu MMOG  (Massively multiplayer online game)   ile özdeşleştirerek…