Skip to main content

Erkan ile FaceTime

Teknolojinin (son 10 yılda diyelim) getirdiği yenilikler ve bu yeniliklerin nispeten ucuza standart kullanıcıların (bizlerin) kullanımına sunulmasıyla birlikte elimizde, cebimizde ya da  çantamızda  bizi internet evrenine bağlayan bir cihaz bulundurur olduk.

Ben de işim ve genel olarak teknolojiye ilgimden dolayı bu cihazlardan bazılarına sahibim. Kendime almasam eşime alıyorum falan... Evde iPad bana, iPhone eşime tahsis edilmiş durumda. 

Napalım ne edelim şu aletlerle bir eğlenelim dedik geçen gün facetime açtık karşılıklı, ben işteyken o evdeyken.


E tabi bizim meraklı Erkan'da hemen annesinin yanında olaya dahil oldu. Beni canlı canlı telefon ekranında görmenin yarattığı kısa bir şaşkınlık anından sonra hemen olayı kavrayıp benimle şakalaşmalara başladı.


Şaşkınlık Anı

Şakalaşmalar

Yeni nesil ister istemez yeni çıacak olan cihazlara bizden daha iyi adapte olacak ve bu cihazların yokluğunu bilmeyecek.


Teknolojiye direk bağımlı olarak dünyaya gelen bu yeni nesil dikkat etmezsek doğadan iyice izole olacak ve tamamen dışa bağımlı organizmalar haline dönüşecek. Bunu bir yere kadar engellemek için herhalde  bebek büyürken mümkün olduğunca bu cihazlar olmadan onu eğlendirmek eğlendirebilmek önemli... Yani zaten suç aslında direk bizde. Sonradan görme teknoloji fanatikleri olarak biz de ister istemez, turistik yer görmeye giden Japon'un fotoğraf makinesini tuttuğu gibi telefonumuza sarılıp anın coşkusunu yaşamaktansa o anı kilobaytlara kaydedip beş on tane tanıdık görüp layklasın diye cinstagramda orda burda paylaşmaya pek meraklıyız bazen. Şimdi mesela dün çocuk annesiyle güzel güzel Öcü-Cee oynarken "Ayyy! Çok şirin! Bu anı çekmem lazııım!" deyip telefonu çıkarttım. Çocuk da doğal olarak telefonu görünce ona odaklandığından oyunu bıraktı. Utandım kendimden, gelin birlikte izleyelim o anları:


Çocuk dediğin olay da bebeklik döneminde beyninin çoğunu kaydetmeye ayırmış güvenlik kamerası gibi bişey olduğundan 10 yaşına geldiğinde yan odadaki çocuğu yemeğe facetimedan çağırmak zorunda kaldığımızda gocunmamak lazım.


Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.