Skip to main content

Alışmadık Götte Don Durmaz

Ne zamandır blog yazısı yazmadım, hadi biraz sinirlenelim...

Bir süre önce İzmir Belediyesi İzmir'e çok güzel bir konser salonu hediye etti. Ahmed Adnan Saygun'un adı verilen bu sanat merkezi, bünyesindeki birkaç büyük salon ile gerçekten de şehrin bu tarafındaki (Güzelyalı - Göztepe muhiti) bu ihtiyacı önemli ölçüde karşılayabilecek bir tesis oldu. Bu anlamda yetkililere ve belediyemize  teşekkür etmek lazım sanırım. Zaten bu projenin fikir babası Ahmet Priştina imiş fazla söze gerek yok o bakımdan...

Dediğim gibi tesis güzel, otopark problemi yok. Salonlar büyük ve teknik anlamda da yeterli görülüyor. Ancak gel gelelim bu don alışmadık götte durmadı mı durmuyor bir türlü... 

Geçtiğimiz 25 Haziran günü bu salonda uzun zamandır merak ettiğim bir konser vardı. Erkan Oğur - Derya Türkan ve Vincent Segal'in "Uzaktaki Müzik" isimli konserleri... Konser saat 21:30 da  başlayacaktı ben de o günkü yoğunluğumdan dolayı konserin verileceği salona ancak konserin başlamasından 10 dakika önce varabildim. 

Bilen bilir İzmir'de sıcak günler geldi ve hava gerçekten de çooook sıcak. Gece bile 30 derecenin yaşandığı günlerdeyiz. Ben de bu konsere yetişme telaşında yoğun bir su kaybı yaşadım dolayısı ile. Koltuğumu bulduktan sonra kalan birkaç dakikalık zamanda da gidip bir şişe su ile kendime geleyim dedim. Aaaa! o da ne? Konser salonunun kantini kapalı. Adamlar bildiğin kantini kapatmışlar, yani saatten dolayı değil! Kantin kafeterya yok bildiğin! Öyle bir kavram yok!

Donu giymişiz ama don düşmesin diye konan lastiği koymamışız bunun en net açıklaması budur. iPad yanımdaydı ve hemen salonun internet sitesine girdim ve iletişim bölümünden iletişim formunu doldurdum. Ertesi gün de yanıt gelmiş, bak aynen koyuyorum. İzmir'de yazacağıma ismir'de yazmışım hatta iPad'de yazmanın, susuz ve sinirli olmanın da etkisiyle. Demiş ki hangi etkinlik merkezi anlamadık? Adnan saygunun sitesindeki formu doldurmuşum nereden bahsediyor olabilirim acaba. Bunu ayrıştırmak bu kadar mı zor. İnternet sitesini de amcanın oğluna yaptırmayıver, git bari bu iş için işin profesyoneli ile çalış de mi? Ama yok illaha ki amca oğlu teyze damadı falan olacak, yani en azından illaha tanıdık olacak, para yabancıya gitmesin hesabı... Neyse ben de kısaca "adnan saygun" yanıtını vermişim olayı dallandırıp kafa karıştırmamak adına.  Ve iki günlük araştırmanın sonucunda sağolsunlar şu maili atmışlar.


Nooldu yani şimdi bu cevabın kime ne faydası oldu? Çözüm arayışını sürdürmek nedir? Bu kadar geniş bir kavramla yanıt mı verilir? 

Yok arkadaş ben yaşlandıkça kahvelerde memleket meselelerini hararetle tartışırken fenalık geçiren yaşlı amcalara dönücem bu gidişle. Ya da tamamen siktiredicem herşeyi kafama takmayacağım. Yahu yıllardır İzmir'de sanat etkinliklerinin azlığından eksikliğinden dert yanarız, sonra güzel bir konser salonu açarız içine hasbel kader izleyici de toplarız ama yazın ortasında da su bile satacak adamı bulamayız. Bu mantıkla iş mi yürür arkadaş? Bu devirde bu mantıkla memur zihniyetiyle iş yürümediğini halen mi anlamadınız? Bak bu kadar basit bir sebepten ben eminim bir kısım izleyici bir daha oraya gitmeye korkacaktır. Bir daha orda bir etkinlik gördüğünde aklına gelecek ilk şey yazın ortasında susuz kaldığı 2 3 saat olacaktır. Bende şahsen öyle olacak...Haa tabi bu arada bence Biletix'i de unutmamak lazım. Konser biletlerine görece yüksek fiyatlar çekmeyi öğrenmişler ve bunu almanın en verimli sistemlerini kurmuşlar. Kredi kartları kiosklar gişeler falan... Para almak güzel de, peki lojistik? O kazandığın paranın milyonda biri ile bir adamı konserin olacağı yerdeki bu tarz eksiklikleri tespite göndermek öncesinde önlem almak ve çözüm sunmak bu kadar mı zor? Ama tabi o da haklı. Satıyo mu abi biletler? Satıyo!... Siktireeet...
Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Bir Kitap Eleştirisi: "Gölgelerin Kaderi"

Ben ne anlarım kitap eleştirmekten aslında ama sonuçta kitabın yazarı insanın samimi bir arkadaşı olunca dedim ki madem adam kitap yazmaya cüret etmiş ben de eleştirmeye cüret edebilirim :)
Bilim-kurgu türünde eserlere oldum olası çok düşkün olduğunu bildiğim çok değerli arkadaşım Erdem Akagündüz ( hadi bundan sonra kendisine  Yazar diyelim) çok sevdiği türde bir hikaye kaleme almış. Temeli oynanmış bir FRP oyununa dayanan bu hikaye bilim kurgu türünü seven kişilerin, hele ki Star Wars evrenine aşina kişilerin ister istemez ilgisini çekebilecek ana hikayeye paralel güzel bir hikaye. Ancak yazının geri kalanında hikayeye ilişkin sürprizbozanlar olabileceği konsunda kendi okuyucumu da uyarmak isterim.
Bildiğim kadarıyla bir iki temel bilgi vermek isterim öncelikle FRP hakkında:
90'lı yıllardan sonra doğan gençlere  FRP  (fantasy role playing) ya da RPG (role playing game) nedir diye sorarsanız haklı olarak birçoğu bunu MMOG  (Massively multiplayer online game)   ile özdeşleştirerek…

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…