Skip to main content

iPad USB Camera Connection Kit

Akşamları eve geldiğimde genelde bilgisayarı açmamaya çalışıyorum. Gelen giden mailleri kontrol etmek ve onlara cevap yazmak için de iPad'i kullanıyorum. Bazen uzun ve düzgün mailler yazmak gerekebiliyor. Bunun için de iPad'deki Türkçe klavyeyi hızlı ve etkin bir şekilde kullanmak çok kolay olmayabiliyor. 


Bluetooth klavye de genelde MacBook ile pair edilmiş olduğundan iki saat onun unpair edilmesi ve iPad ile yeniden pair edilmesiyle uğraşmak da zor olabiliyor. 


Sizin anlayacağınız işim gücüm yok fantezi peşinde koşuyorum, hah işin özeti bu... Gelelim olayın ayrıntılarına.


Çarşıda pazarda belki mevcuttur ama ben vaktim olduğu için beklemek ile ilgili bir derdim olmadığı için, genelde bu tarz zihni-sinir aletlerini dealextreme sitesinden sipariş vermeye alıştım. O siteden "ipad usb camera connection kit" diye aratırsanız şu alet geliyor. 


http://www.dealextreme.com/p/usb-camera-connection-kit-for-ipad-93665


Tamamen çakma olan bu ürünü eminim biraz daha zorlarsanız çok daha ucuza edinebilirsiniz. İşte bana gelen küçük ama bir o kadar etkili alet şu:


Fotoğrafta bir kısmı görünen ise oyun oynarken ve yazı yazarken normalde kullanmayı tercih ettiğim sevdiğim HP klavyem.


Bu kamera connection kit denilen aleti ipadimizin (1 ya da 2 farketmiyor) bağlantı girişi kısmına takıp usb klavyemizi de buna taktığımızda ekranda büyük ihtimalle aletin desteklenmediğine ilişkin bir yazı çıkıyor ama tabi bu gerçek değil. Klavyemiz gayet destekleniyor.


Bilemiyorum şans mı ama benim klavyem çalıştı. İnternette bazı yerlerde her klavyenin desteklenemeyebildiği yazıyordu ancak birçok windows klavyesinin bile sorunsuz çalıştığına dair bilgiler var internette. Hatta ve hatta windows tuşları, home tuşu multimedia tuşları falan bile çalışıyormuş. 


Uzun lafın kısası alet çalışıyor arkadaşlar. Denemeye değer...


NOT: Bir elle video çekerken bir elle klavyeyi kullanmak da ilginç bir olaymış bunu da deneyerek görmüş oldum. Connection kitimin iş üstündeki görüntüsü de şu videoda mevcuttur:

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.