Skip to main content

Evrensel Kumanda Olarak Twitter @hiltonizmir

Bu yazıyı sıcağı sıcağına yazayım dedim, zira sonra kesin üşenirim yazmam falan.

Ortağı olduğum internet ve bilişim sektöründe hizmet veren şirketimiz (AdresGezgini Ltd.) gereği uzunca bir süredir sosyal medya ve sosyal medya araçları ile de ilgilenir olduk. Kişisel olarak sosyal medya araçlarını çok etkin olarak kullanmasam da birçoğundan haberdarım.

Yine de bir şekilde Twitter son zamanlarda en sıklıkla kullandığım sosyal medya aracı oldu. Zira takip ettiğim kaynaklar sayesinde gelişmelerden anlık şekilde haber almak mümkün oluyor ve bilgiler bir şekilde rafine olarak geldiğinden haberin önemli mi önemsiz mi olduğunu anlamak ayrıntı istiyorsam ilgili haber linkine tıklamak yeterli oluyor. Tabi ki sevdiğim arkadaşlarımla da oradan haberleşmek onların hayatla ilgili görüşlerini belki de bazen "aforizma"larını oradan anında okumak da çok eğlenceli oluyor.


Ancak bugün çok farklı ve kayda değer birşey yaşadım. Ortaklarımla (Bora Mocan ve İlker Tanyer) İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) İzmir Hilton otelindeki halka açık tanıtım toplantısına katıldık. Tam techizatlı (jimmylibli falan) çok büyük bir salonda idi toplantı. Ancak toplantı salonuna girdiğimizde salonun çok soğuk olduğunu farkettik. Yerimize oturup toplantının başlamasını beklerken soğukluk kendini daha da derinden hisstettirdi. O sırada da elimde iPad var, ben de  twitter'a öylesine şunu yazdım.Aradan 2 dakika geçmeden twitterda takip etmememe ya da tarafından takip edilmememe rağmen Hilton İzmir'in twitter hesabından şu yanıt geldi.Ve gerçekten de salonun sıcaklığı makul bir seviyeye getirildi birkaç dakika içerisinde. Resmen iPad'den bağlanıp  Hilton'da toplantının gerçekleştiği  salonda hava sıcaklığını düşürmüş gibi oldum...Şaka bir yana gerçek zamanlı sosyal medya takip araçları sayesinde seçilen anahtar kelimelerden anında haberdar olmak pekala mümkün ancak burada Hilton İzmir'in ilgili biriminin bu aracı kullanmadaki başarısı gerçekten takdire değer.

Bir süredir özellikle magazin dünyasındaki belirli kişiler tarafından twitterın tehdit, şantaj ve göz dağı verme aracı olarak kullanıldığına şahit olmaktayız. Ancak bu örnek durumda da görülebileceği üzere Twitter  aslında çok faydalı bir şekilde de kullanılabilecek bir mecra. Umarım bu tarz örnekler daha da artar da bu faydalı mecra şantaj aracı olarak kalmaz akıllarda.


Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…