Skip to main content

Evrensel Kumanda Olarak Twitter @hiltonizmir

Bu yazıyı sıcağı sıcağına yazayım dedim, zira sonra kesin üşenirim yazmam falan.

Ortağı olduğum internet ve bilişim sektöründe hizmet veren şirketimiz (AdresGezgini Ltd.) gereği uzunca bir süredir sosyal medya ve sosyal medya araçları ile de ilgilenir olduk. Kişisel olarak sosyal medya araçlarını çok etkin olarak kullanmasam da birçoğundan haberdarım.

Yine de bir şekilde Twitter son zamanlarda en sıklıkla kullandığım sosyal medya aracı oldu. Zira takip ettiğim kaynaklar sayesinde gelişmelerden anlık şekilde haber almak mümkün oluyor ve bilgiler bir şekilde rafine olarak geldiğinden haberin önemli mi önemsiz mi olduğunu anlamak ayrıntı istiyorsam ilgili haber linkine tıklamak yeterli oluyor. Tabi ki sevdiğim arkadaşlarımla da oradan haberleşmek onların hayatla ilgili görüşlerini belki de bazen "aforizma"larını oradan anında okumak da çok eğlenceli oluyor.


Ancak bugün çok farklı ve kayda değer birşey yaşadım. Ortaklarımla (Bora Mocan ve İlker Tanyer) İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) İzmir Hilton otelindeki halka açık tanıtım toplantısına katıldık. Tam techizatlı (jimmylibli falan) çok büyük bir salonda idi toplantı. Ancak toplantı salonuna girdiğimizde salonun çok soğuk olduğunu farkettik. Yerimize oturup toplantının başlamasını beklerken soğukluk kendini daha da derinden hisstettirdi. O sırada da elimde iPad var, ben de  twitter'a öylesine şunu yazdım.Aradan 2 dakika geçmeden twitterda takip etmememe ya da tarafından takip edilmememe rağmen Hilton İzmir'in twitter hesabından şu yanıt geldi.Ve gerçekten de salonun sıcaklığı makul bir seviyeye getirildi birkaç dakika içerisinde. Resmen iPad'den bağlanıp  Hilton'da toplantının gerçekleştiği  salonda hava sıcaklığını düşürmüş gibi oldum...Şaka bir yana gerçek zamanlı sosyal medya takip araçları sayesinde seçilen anahtar kelimelerden anında haberdar olmak pekala mümkün ancak burada Hilton İzmir'in ilgili biriminin bu aracı kullanmadaki başarısı gerçekten takdire değer.

Bir süredir özellikle magazin dünyasındaki belirli kişiler tarafından twitterın tehdit, şantaj ve göz dağı verme aracı olarak kullanıldığına şahit olmaktayız. Ancak bu örnek durumda da görülebileceği üzere Twitter  aslında çok faydalı bir şekilde de kullanılabilecek bir mecra. Umarım bu tarz örnekler daha da artar da bu faydalı mecra şantaj aracı olarak kalmaz akıllarda.


Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Bir Kitap Eleştirisi: "Gölgelerin Kaderi"

Ben ne anlarım kitap eleştirmekten aslında ama sonuçta kitabın yazarı insanın samimi bir arkadaşı olunca dedim ki madem adam kitap yazmaya cüret etmiş ben de eleştirmeye cüret edebilirim :)
Bilim-kurgu türünde eserlere oldum olası çok düşkün olduğunu bildiğim çok değerli arkadaşım Erdem Akagündüz ( hadi bundan sonra kendisine  Yazar diyelim) çok sevdiği türde bir hikaye kaleme almış. Temeli oynanmış bir FRP oyununa dayanan bu hikaye bilim kurgu türünü seven kişilerin, hele ki Star Wars evrenine aşina kişilerin ister istemez ilgisini çekebilecek ana hikayeye paralel güzel bir hikaye. Ancak yazının geri kalanında hikayeye ilişkin sürprizbozanlar olabileceği konsunda kendi okuyucumu da uyarmak isterim.
Bildiğim kadarıyla bir iki temel bilgi vermek isterim öncelikle FRP hakkında:
90'lı yıllardan sonra doğan gençlere  FRP  (fantasy role playing) ya da RPG (role playing game) nedir diye sorarsanız haklı olarak birçoğu bunu MMOG  (Massively multiplayer online game)   ile özdeşleştirerek…

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…