Skip to main content

GCC + MAC OSX + "Abort Trap" Problemi

Bir süredir MAC OSX yüklü MacBook Pro model bir laptop kullanıyorum. İşlerim gereği c programlama ve bunları gcc ile derlemek durumundayım. Bu yüzden Xcode ve beraberinde gcc yi sisteme yükledim. Linux bilgisayarımda hiç karşılaşmadığım bir şekilde bu bilgisayarda gcc ile derlediğim kdoun çalışma esnasında "Abort Trap" hatası verdiğini gözlemledim. Özellikle bellek kullanımının çok yüksek olduğu uygulamalarda ki ben bu şekilde bir program ile uğraşıyorum, bu problemin ortaya çıktığını gözlemliyorum. Bu problemin çözümü için derleme satırına şu iki opsiyonu eklemenin problemi çözdüğünü gördüm:


-fno-stack-protector -D_FORTIFY_SOURCE=0

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.