Skip to main content

IEEE PDF eXpress™ LaTeX Linux MacOSX

IEEE sponsorluğundaki bazı konferanslara bildiri göndermek için hazılanılan bildiri taslaklarının ieee pdf express sistemi tarafından onaylanması gerekiyor. Ben de şu ana kadar birkaç kez bu sistemi kullanmak durumunda kaldım.


Bildirilerimi şayet bir latex template verilmişse latexte hazırlıyorum. Ve genelde eps formatındaki görselleri kullanmayı tercih ettiğimden derleme işlemini latex komutu ile  gerçekleştiriyorum. Ardından dvipdf komutu ile standart bir şekilde pdflerimi oluşturabiliyorum.


Ancak ieee pdf express sistemi fontların pdflere gömülü olmasını istediğinden bu şekilde hazırlanan pdfler embedded font hatası veriyor genellikle. Siz de bu problemle karşılaşıyorsanız şu şekilde düzeltmeyi deneyebilirsiniz.  1. Latex dosyanızın son haline geldiğinden ve formatının doğruluğundan emin olun. (işlemleri tekrar tekrar gerçekleştirmemek adına)
  2. latex dosyaadi.tex ile derleyin.
  3. Şayet .bib dosyası ile referanslayacaksanız bibtex dosyaadi.aux ile onu da derleyin.
  4. Eğer bir önceki stepte bibtex komutunu çalıştırdıysanız iki kere latex dosyaadi.tex komutu ile derlemeyi yineleyin. İki kere yapmayı unutmayın ama.
  5. dvitopdf dosyaadi.dvi komutu ile dosyanın pdf versiyonunu oluşturun.
  6. pdf2ps dosyaadi.pdf komutu ile dosyanın ps versiyonunu oluşturun.
  7. Son olarak  ps2pdf14 -dPDFSETTINGS=/prepress dosyaadi.ps dosyaadi.pdf komutu ile ieee pdf express sisteminden büyük olasılıkla geçireceğiniz pdf dosyanızı oluşturun.
Ben bu yöntemleri hem ubuntu linux hem de macosx işletim sisteminde denedim ve olumlu sonuç aldım.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.