Skip to main content

Ham Görüntü Bilgisini (raw image data) Sıkıştırmak

Linux'ta NETPBM adı verilen paket sayesinde çok kullanışlı bazı görüntü çevirme komutlarını kullanabilmek mümkün olabilmektedir. Bu sayede çok görüntü kaplayan ham görüntü datasını jpg gibi sıkıştırılmış formatlara dönüştürmek mümkün olabilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki elimize "deneme.ppm" isimli ham görüntü datası olsun. 800 e 600 lük bu ham görüntü datasının kapladığı alan 3.4 MB olmaktadır. NETPBM paketini ben ubuntu'da

sudo apt-get install netpbm

Komutu ile kurduktan sonra;

ppmtojpeg deneme.ppm > deneme.jpg

Komutu ile kolaylıkla dönüştürebildim. Komuttan da anlaşılacağı üzere dönüştürme işleminin ardından iki dosya da elimizde bulunabilmekte. Aşağıdaki resim 3.4 MB iken şu anda sadece 76 KB lık bir yer tutmaktadır.


Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.