Skip to main content

MIT OpenCourseWare (OCW) Nedir?Kısa adı MIT olan Massachusetts Institute of Technology'nin internet ortamında kullanıma sunduğu çok faydalı bir projedir. Bu proje kapsamında MIT de verilmekte olan birçok lisans ve yüksek lisan düzeyinde dersin içeriğine, ders notlarına, ses kayıtlarına ve bazı önemli temel derslerin ise video kayıtlarına ulaşmak mümkün olmaktadır. Filmler on-line olarak RealPlayer kullanılarak izlenebilmektedir. Ancak bu filmleri indirmek de mümkün. iTunes olarak indirilebilir formatlarını da hizmete sunmuşlar. Bunun yanında yayınlanan bu filmleri indirmek için şöyle bir şey de yapılabilir (Pardus linux işletim sisteminde gerçekleştirdiğim şeyler, windowsta da denenebilir):

1. OCW sitesine girilir,
2. İlgilenilenilen dersin sayfası seçilir,
3. Derse ait videoların yayınlandığı sayfaya girilir (örnek olarak matematik departmanında verilen 18.03 kodlu Differential Equations dersi),
4. Streaming Videos sütunu altında bulunan linklerden size uyan tespit edilir,
5. İlgili linke sağ klik yapılarak bağlantı kopyalanır,
6. Browserda yeni bir sekme açılır link oraya yapıştırılır. Örnek bir link şu şekilde görünmektedir: http://mfile.akamai.com/7870/rm/mitstorage.download.akamai.com/7870/18/18.03/s04/videolectures/mit-ocw-18.03-lec1-05feb2003-220k.rm
7. Bu link şuna çevrilir:http://ocw.mit.edu/ans7870/18/18.03/s04/videolectures/mit-ocw-18.03-lec1-05feb2003-220k.rm

Bu işlemden sonra enter a basıp videonun indirilmesi için beklenilir.Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.