Skip to main content

MIT OpenCourseWare (OCW) Nedir?Kısa adı MIT olan Massachusetts Institute of Technology'nin internet ortamında kullanıma sunduğu çok faydalı bir projedir. Bu proje kapsamında MIT de verilmekte olan birçok lisans ve yüksek lisan düzeyinde dersin içeriğine, ders notlarına, ses kayıtlarına ve bazı önemli temel derslerin ise video kayıtlarına ulaşmak mümkün olmaktadır. Filmler on-line olarak RealPlayer kullanılarak izlenebilmektedir. Ancak bu filmleri indirmek de mümkün. iTunes olarak indirilebilir formatlarını da hizmete sunmuşlar. Bunun yanında yayınlanan bu filmleri indirmek için şöyle bir şey de yapılabilir (Pardus linux işletim sisteminde gerçekleştirdiğim şeyler, windowsta da denenebilir):

1. OCW sitesine girilir,
2. İlgilenilenilen dersin sayfası seçilir,
3. Derse ait videoların yayınlandığı sayfaya girilir (örnek olarak matematik departmanında verilen 18.03 kodlu Differential Equations dersi),
4. Streaming Videos sütunu altında bulunan linklerden size uyan tespit edilir,
5. İlgili linke sağ klik yapılarak bağlantı kopyalanır,
6. Browserda yeni bir sekme açılır link oraya yapıştırılır. Örnek bir link şu şekilde görünmektedir: http://mfile.akamai.com/7870/rm/mitstorage.download.akamai.com/7870/18/18.03/s04/videolectures/mit-ocw-18.03-lec1-05feb2003-220k.rm
7. Bu link şuna çevrilir:http://ocw.mit.edu/ans7870/18/18.03/s04/videolectures/mit-ocw-18.03-lec1-05feb2003-220k.rm

Bu işlemden sonra enter a basıp videonun indirilmesi için beklenilir.Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…