Skip to main content

TTNET ve AVEA'nın Elinde Maymun Olmak - 2Hikaye aslında detaylı ve uzun ama can sıkmamak adına mümkün olduğunca özet geçeceğim. Şimdi bu olaylardan sonra İzmir Balçova Kipa'ya alışverişe gittiğimiz birgün gittim bu TTNET 3G MOBİL İNTERNET paketini aldığım TTNET kioskuna.  Bana satışı gerçekleştiren ve satış sırasında gayet sıcakkanlı ve arkadaşça davranan kişi standda duruyordu. Gittim yanına kısaca olaydan bahsettim ve ekledim; "siz burda bunları yazmışsınız heryere "3 ay ücretsiz" yazıları koymuşsunuz o zaman bunları kaldırın bari burdan insanları yanıltıyorsunuz" dedim aldığım yanıt "İstediğimi koyarım sana mı sorucam senin okuma yazman yok mu okusaydın sözleşmeyi" oldu. Sonrasında küfürlü bir cümle de telaffuz edince ben Kipa'nın güvenlik görevlilerine bu adamı şikayet ettim ama onlar aslında bunu TTNET'e şikayet etmemi önerdiler. Ben de madem bu yola baş koyduk dedim üşenmedim bu adamı şikayet ettim. Herhangi bir yaka kartı olmadığı gibi adını sorunca vermediği için çalışma saatlerinden tarif ettim kişiyi.

TTNET'ten öğrendim ki aslında bu TTNET kiosku bir TTNET bayisine aitmiş. Bayi sahibi gün içinde beni aradı ve çalışan personeli adına özür diledi falan. Ben de ona son olarak dedim ki "bari adamlarınıza yaka kartı taktırın, bu tarz olaylarda en azından kimle muhattab olduğumuzu bilelim". Tamam dedi ve kapattık telefonu. Hoş o kioska bakıyorum hala o terbiyesiz çalışan orada yaka kartını takmadan TTNET adına dolandırıcılık yapmaya devam ediyor.

Can sıkıcı bu ikinci rounddan sonra herşey bitti mi sandınız? Yanıldınız o zaman!? Esas olayı en sona sakladım... Round 3;

29 Şubat 2012 tarihinde akşam alışveriş yaparken telefonum çaldı baktım +905554441500'den yani AVEA dan arıyorlar. Birkaç gün önce telefonuma dadanan, günde 3 4 kere arayan, cevapsız çağrı bırakan, açarsam bana kaçacağını bildiğim +33153481780 (00 33153481780numaralı sanal telefon numarasını AVEA'ya şikayet etmiştim. Bu numaranın engellenmesi talebinde bulunmuştum ama savcılığa başvurmam gerektiğini söylemişlerdi. (Bu arada bu sanal telefon numaraları ve GSM operatörlerinin bunları engellememeleri ayrı bir tartışma konusu.) Dedim herhalde onla ilgili bir bilgi verecekler  ve telefonu açtım. Telefondaki kız özetle diyor ki 2 iş günü içinde ödemezsem avukata gidecek yasal takibe takılmış, bu taa Kasım 2011 de kapatmış olduğum SÖZDE taahhütsüz TTNET 3G MOBİL İNTERNET hattına ait, 55 liralık borcum varmış. Sonra ayrıntısını öğreniyorum ki hattın 1 senelik  zart zurt vergilerinin toplam borcunun ödenmesi gerekiyormuş bir de ödenmediği için 5 lira ceza da eklenmiş çıkmış bize 1 MB'ını bile kullanmadığımız belalı data hattından 55 liralık daha borç. Bu sefer bırak faturaya yansımayı bayiden bile ödenmiyor borç. Ziraat bankasına gitmek gerekiyor falan.  Neyse gittik ödedik işin o kısmında bir değişiklik yok. Ama birazdan aşağıda sıralayacağım sorulara cevap alamıyorum bir türlü.


  1. Bu ürünün bu şekilde pazarlanmasına neden hala izin veriliyor?
  2. Bu kandırmacanın sonlandırılması gerekmiyor mu?
  3. Ben TTNET'in bir tane kağıdına bir imza attım başım neden AVEA ile derde giriyor?
  4. Yasalarımız bu kadar mı etkisiz ki bu şirketler göz göre göre dolandırcılığın en büyüğünü yaptıkları halde hala Türkiye'nin teknoloji devleri rolüne devam edebiliyorlar.
  5. Bu satışlarda kitap gibi sözleşme vermek yerine müşteriye fatura edilecek yekün direk olarak neden beyan edilmiyor? Gizleniyor? Saklanıyor?
  6. Diyelim ki bir borç var, benim bu adamların elinde her türlü bilgim var. Neden olay yasal takibe girene kadar 5 ay bekleniyor? Neden fatura tebliğ edilmiyor? 

Neden, neden, neden? Para kazanmanın yolu bu mudur yani? Milyar dolarlık şirket olmak için yapılması gereken bu mudur? Pazarlama yalanlarıyla düzenlenmiş bir tezgahla tüketiciyi tek bir imzayla öyle ya da böyle taahhüt altına alıp söğüşlemek midir yani teknoloji devi olmak? Benim bu şirketlere bireysel olarak ve şirketim üzerinden her ay ödediğim binlerce lira bir kenarda, bu adamlar benim 50 60 liramı bile söğüşlemek derdinde. En kısa zamanda TTNET'i ve AVEA'yı hayatımdan çıkarmak istiyorum. En azından bireysel kullanımda bu iki şirketle çalışmak istemiyorum. Ha diğerleri farklı mıdır? Çok sanmıyorum ama ne demiş büyüklerimiz 


"Tebdil-i mekanda ferahlık vardır..."

Comments

Anonymous said…
hakkını aradığın için ve duyarlılığından dolayı seni kutluyorum.
Anonymous said…
Öncelikle geçmiş olsun, Çeşitli şikayet sitelerine bakıldığında sizin gibi yüzbinlerce kişinin de aynı şekilde mağdur edildiği görülecektir ki bunlardan bir tanesi de benim. Burada eksik olan tek şey bu tarz mağduriyetlerde ortak bir havuzda birleşip toplu davalar açamamak! Sanırım en etkili bu yol olsa gerek! Galiba bunun için adım atma zamanı geldi ... Gürhan GÜLEŞ
gurhangules@hotmail.com

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Bir Kitap Eleştirisi: "Gölgelerin Kaderi"

Ben ne anlarım kitap eleştirmekten aslında ama sonuçta kitabın yazarı insanın samimi bir arkadaşı olunca dedim ki madem adam kitap yazmaya cüret etmiş ben de eleştirmeye cüret edebilirim :)
Bilim-kurgu türünde eserlere oldum olası çok düşkün olduğunu bildiğim çok değerli arkadaşım Erdem Akagündüz ( hadi bundan sonra kendisine  Yazar diyelim) çok sevdiği türde bir hikaye kaleme almış. Temeli oynanmış bir FRP oyununa dayanan bu hikaye bilim kurgu türünü seven kişilerin, hele ki Star Wars evrenine aşina kişilerin ister istemez ilgisini çekebilecek ana hikayeye paralel güzel bir hikaye. Ancak yazının geri kalanında hikayeye ilişkin sürprizbozanlar olabileceği konsunda kendi okuyucumu da uyarmak isterim.
Bildiğim kadarıyla bir iki temel bilgi vermek isterim öncelikle FRP hakkında:
90'lı yıllardan sonra doğan gençlere  FRP  (fantasy role playing) ya da RPG (role playing game) nedir diye sorarsanız haklı olarak birçoğu bunu MMOG  (Massively multiplayer online game)   ile özdeşleştirerek…

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…