Skip to main content

Matlab'da Fonksiyon Oluşturma ve Fonksiyonların Kullanımı

Matlab'da sık kullanılan özelliklerden biri de fonksiyon tanımlamadır. Oldukça basit olan bu yöntem, iç içe 4-5 program yazanlar veya m-file'ları arka arkaya çalıştıranlar için işi tek bir m-file içinde bitirmeye yarar. Bir örnekle anlatalım. Diyelim ki elimizde x ve y gibi 2 adet uzun vektör var, biz bu vektörlerin içindeki en büyük 3 değeri a ve b gibi 2 vektörün içine atmak istiyoruz. Fakat bunu ana programımızın içinde değil de, klasik deyimle bir "subroutine" oluşturarak yapmak istiyoruz. Öncelikli işimiz vektörün değerlerini büyükten küçüğe sıralayıp ilk 3 değeri alan programı yazıp, bunu bir fonksiyon olarak tanımlamak. Dikkat edilmesi gereken fonksiyonun ismi ile m-file'ın isminin aynı olması, örneğin benim m-file'ımın ismi "sırala.m".
  
function [a,b]=sırala(x,y)
dum1=sort(x,'descend')
a=dum1(1:3)
dum2=sort(y,'descend')
b=dum2(1:3)

Gördüğünüz gibi "sırala" isimli fonksiyonumuzun inputları (x,y) ikilisi, fonksiyonun outputları ise (a,b) ikilisi, bunu kodun en başında belirtmemiz şart. Eğer sizin fonksiyonunuzdaki output sadece 1 tane olacaksa en üstteki kod satırını, "function a=sırala(x,y)" şeklinde yapmanız yeterli olacaktır. Şu anda fonksiyonumuzu yazmış olduk, gelelim bunu ana programımızın içinde nasıl kullanacağımıza. O da aşağıda göründüğü gibi.

.
.
[a,b]=sırala(x,y);
.

Ana programımızda sırası geldiğinde yukarıdaki kod satırını girmemiz yeterli olacaktır. Halihazırda elimizde olan x ve y vektörlerinden, a ve b vektörlerine tek satırda geçiş yapmış olduk. Programlarımızı yazarken bu şekilde fonksiyonlardan yararlanırsak, hem debugging kolay olur hem de alt alta yüzlerce satır gitmemiş oluruz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…

Bir Kitap Eleştirisi: "Gölgelerin Kaderi"

Ben ne anlarım kitap eleştirmekten aslında ama sonuçta kitabın yazarı insanın samimi bir arkadaşı olunca dedim ki madem adam kitap yazmaya cüret etmiş ben de eleştirmeye cüret edebilirim :)
Bilim-kurgu türünde eserlere oldum olası çok düşkün olduğunu bildiğim çok değerli arkadaşım Erdem Akagündüz ( hadi bundan sonra kendisine  Yazar diyelim) çok sevdiği türde bir hikaye kaleme almış. Temeli oynanmış bir FRP oyununa dayanan bu hikaye bilim kurgu türünü seven kişilerin, hele ki Star Wars evrenine aşina kişilerin ister istemez ilgisini çekebilecek ana hikayeye paralel güzel bir hikaye. Ancak yazının geri kalanında hikayeye ilişkin sürprizbozanlar olabileceği konsunda kendi okuyucumu da uyarmak isterim.
Bildiğim kadarıyla bir iki temel bilgi vermek isterim öncelikle FRP hakkında:
90'lı yıllardan sonra doğan gençlere  FRP  (fantasy role playing) ya da RPG (role playing game) nedir diye sorarsanız haklı olarak birçoğu bunu MMOG  (Massively multiplayer online game)   ile özdeşleştirerek…