Skip to main content

Matlab'da Fonksiyon Oluşturma ve Fonksiyonların Kullanımı

Matlab'da sık kullanılan özelliklerden biri de fonksiyon tanımlamadır. Oldukça basit olan bu yöntem, iç içe 4-5 program yazanlar veya m-file'ları arka arkaya çalıştıranlar için işi tek bir m-file içinde bitirmeye yarar. Bir örnekle anlatalım. Diyelim ki elimizde x ve y gibi 2 adet uzun vektör var, biz bu vektörlerin içindeki en büyük 3 değeri a ve b gibi 2 vektörün içine atmak istiyoruz. Fakat bunu ana programımızın içinde değil de, klasik deyimle bir "subroutine" oluşturarak yapmak istiyoruz. Öncelikli işimiz vektörün değerlerini büyükten küçüğe sıralayıp ilk 3 değeri alan programı yazıp, bunu bir fonksiyon olarak tanımlamak. Dikkat edilmesi gereken fonksiyonun ismi ile m-file'ın isminin aynı olması, örneğin benim m-file'ımın ismi "sırala.m".
  
function [a,b]=sırala(x,y)
dum1=sort(x,'descend')
a=dum1(1:3)
dum2=sort(y,'descend')
b=dum2(1:3)

Gördüğünüz gibi "sırala" isimli fonksiyonumuzun inputları (x,y) ikilisi, fonksiyonun outputları ise (a,b) ikilisi, bunu kodun en başında belirtmemiz şart. Eğer sizin fonksiyonunuzdaki output sadece 1 tane olacaksa en üstteki kod satırını, "function a=sırala(x,y)" şeklinde yapmanız yeterli olacaktır. Şu anda fonksiyonumuzu yazmış olduk, gelelim bunu ana programımızın içinde nasıl kullanacağımıza. O da aşağıda göründüğü gibi.

.
.
[a,b]=sırala(x,y);
.

Ana programımızda sırası geldiğinde yukarıdaki kod satırını girmemiz yeterli olacaktır. Halihazırda elimizde olan x ve y vektörlerinden, a ve b vektörlerine tek satırda geçiş yapmış olduk. Programlarımızı yazarken bu şekilde fonksiyonlardan yararlanırsak, hem debugging kolay olur hem de alt alta yüzlerce satır gitmemiş oluruz.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Yılbaşına Nerede Girilmez - İzmir Narlıdere Naci Usta Restoran

Geçen hafta yılbaşı dolayısıyla eşim "iki senedir evdeyiz hadi bu sene dışarıya çıkalım yılbaşında" dedi. Bu fikir her ne kadar bu tarz mekanda eğlenme olayları beni açmasa da, bana da mantıklı geldi, bir değişiklik olur dedim, iki arkadaşım ve eşleri ile birlikte toplam 6 kişi yılbaşı gecesini bir makanda geçirmeye karar verdik. Şimdi hal böyle olunca tabi insan herşey tam olsun istiyor, o yüzden biz de İzmir'deki olası mekanları değerlendirip bir fiyat filtresinden geçirdikten sonra gördük ki, "yıldız tilbe ile yeni yıl coşkusu" tadındaki eğlenceler, şayet yıldız tilbeyi izlemeye gidip yıldız tilbeyi görmek istiyorsanız kişi başı yaklaşı 400 TL ye mal oluyor. Tabi biz de oha dedik. Sonra ayrı bir olası mekan grubu daha keşfettik, bu gruptaki fiyatlar 90 (limitli içecek) ila 150 tl (limitsiz içecek) arasında değişiyordu. Konum ve müşteri profili düşünülünce bu mekanların bize daha çok hitabedebileceğini düşündük. Sonra limitli içecek olayında vazgeçip limitsi…