Skip to main content

A Case Study On Logging Visual Activities:Chess Game

A CASE STUDY ON LOGGING VISUAL ACTIVITIES: CHESS GAME

ABSTRACT
Automatically recognizing and analyzing visual activities in complex environments is a challenging and open-ended problem. In this thesis this problem domain is visited in a chess game scenario where the rules, actions and the environment are well defined. The purpose here is to detect and observe a FIDE (Federation International des Echecs) compatible chess board and to generate a log file of the moves made by human players. A series of basic image processing operations have been applied to perform the desired task. The first step of automatically detecting a chess board is followed by locating the positions of the pieces. After the initial setup is established every move made by a player is automatically detected and verified. A PC-CAM connected to a PC is used to acquire images and implement the corresponding software. For convenience, “Intel ® Open Source Computer Vision Library (OpenCV)” is used in the current software
implementation.ÖZET
Karmaşık sahnelerdeki görsel hareketliliklerin tanınması ve analiz edilmesi zor ve önü açık bir problemdir. Bu tez çalışmasında konuyla ilgili olarak, kuralları ve hamleleri önceden tanımlanmış popüler bir oyun olan satranç üzerinde çalışılmıştır. Temel amaç, karmaşık bir sahne içerisinde tamamı görüntülenebilen FIDE standartlarına uygun bir satranç tahtasını tanımak ve ardından bu tahta üzerinde oyuncular tarafından oynanan hamleleri belirlemektir. Bunun için bir dizi temel görüntü işleme algoritması uygulanmıştır. Sistem satranç tahtasını belirledikten sonra taşların yerlerinin belirlenmesi işlemine geçer. Oyun başladıktan sonra oyuncuların yaptığı hamleler sistem tarafından otomatik olarak belirlenir ve
doğrulanır. Bir PC’ye bağlı PC-CAM sistemi sayesinde görüntü alımı ve ilgili yazılım algoritmasının uygulanması sağlanmıştır. Bunun yanında uygulama kolaylığı açısından, açık kaynak kodlu “Intel Open ® Source Computer Vision Library (OpenCV)” isimli kütüphane kullanılmıştır.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

2005 İzmir Depremi

Ekim 2005'te İzmirde orta düzeyin üzerinde bir deprem gerçekleşti. Bu her ne kadar basında fazla ilgi görmemiş olsa da, İYTE'de kalıcı hasarlar bırakmış bir depremdi. Şu anda Ekim 2009 dayız ve depremden ciddi ölçüde etkilenip zarar görmüş olan, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne ait binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirilme  çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu resimler o depremin ciddiyetinin boyutlarını gözler önüne sermektedir.