Skip to main content

A Case Study On Logging Visual Activities:Chess Game

A CASE STUDY ON LOGGING VISUAL ACTIVITIES: CHESS GAME

ABSTRACT
Automatically recognizing and analyzing visual activities in complex environments is a challenging and open-ended problem. In this thesis this problem domain is visited in a chess game scenario where the rules, actions and the environment are well defined. The purpose here is to detect and observe a FIDE (Federation International des Echecs) compatible chess board and to generate a log file of the moves made by human players. A series of basic image processing operations have been applied to perform the desired task. The first step of automatically detecting a chess board is followed by locating the positions of the pieces. After the initial setup is established every move made by a player is automatically detected and verified. A PC-CAM connected to a PC is used to acquire images and implement the corresponding software. For convenience, “Intel ® Open Source Computer Vision Library (OpenCV)” is used in the current software
implementation.ÖZET
Karmaşık sahnelerdeki görsel hareketliliklerin tanınması ve analiz edilmesi zor ve önü açık bir problemdir. Bu tez çalışmasında konuyla ilgili olarak, kuralları ve hamleleri önceden tanımlanmış popüler bir oyun olan satranç üzerinde çalışılmıştır. Temel amaç, karmaşık bir sahne içerisinde tamamı görüntülenebilen FIDE standartlarına uygun bir satranç tahtasını tanımak ve ardından bu tahta üzerinde oyuncular tarafından oynanan hamleleri belirlemektir. Bunun için bir dizi temel görüntü işleme algoritması uygulanmıştır. Sistem satranç tahtasını belirledikten sonra taşların yerlerinin belirlenmesi işlemine geçer. Oyun başladıktan sonra oyuncuların yaptığı hamleler sistem tarafından otomatik olarak belirlenir ve
doğrulanır. Bir PC’ye bağlı PC-CAM sistemi sayesinde görüntü alımı ve ilgili yazılım algoritmasının uygulanması sağlanmıştır. Bunun yanında uygulama kolaylığı açısından, açık kaynak kodlu “Intel Open ® Source Computer Vision Library (OpenCV)” isimli kütüphane kullanılmıştır.

Comments

Popular posts from this blog

LaTeX'te Sunum Hazırlamak

Latex'i kullanarak projeksiyon cihazlarında sunulmaya yönelik çok güzel sunumlar hazırlamak mümkün olmaktadır. Oluşturulan dosya PDF olduğundan ve her işletim sisteminde (linux, mac os, unix, windows vs.) en azından bir tane PDF okuyucu program olduğundan, hazırlanan sunumların taşınabilirliği de azami seviyede olmaktadır. Tabi ki latex'in en üstün olduğu nokta olan mükemmel fontlar ve matematiksel denklem yazılımları latex'te hazırlanan sunumlar için de geçerli olmaktadır. Aşağıdaki linklerden indireceğiniz pakette örnek sunuma ait gerekli dosyaları bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.
Link : DROPBOX

Hazırladığım örnek sunumun slaytları şu şekilde:

Ubuntu'da Chrome'un Açılıştaki Profil Uyarısı Nasıl Çözülebilir

Bir süredir Chrome u her açtığımda bu uyarı penceresi karşıma çıkmaya başlamıştı. Pencerede şu yazıyor:
Profiliniz doğru açılamıyor.
Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin bulunduğundan ve içeriğini okuma ve yazma izniniz olduğundan emin olun.
Bu problemi çözmek için aşağıdaki işlemi uyguladım ve problem halloldu. Tabi ki bunu yapmak ya da yapmamak sizin tercihiniz, /home/ içinde olduğunuzu varsayarak:
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP
İlgili klasördeki ilgili dosyayı farklı isimde kaydettim. Hem olası bir problemde geri dönmemi de sağlayacak bir komut bu.Bu işlemden sonra chrome u yeniden başlatıyoruz ve Voila! Problem gitmiş oluyor.  Chrome ilgili klasörde yeni bir Web Data dosyası oluşturuyor.
mv .config/google-chrome/Default/Web\ Data.BCKP .config/google-chrome/Default/Web\ Data
Komutu şeklinde yeniden çalıştırdığınızda dosya geri yükleniyor ve chrome eski problemli haline dönüyor.

Mint Linux Masaüstü Font Rengini Değiştirmek

Vallaha Mint Linux'tan halen memnunum. Yapmak isteyip de yapamadığım bir şey çıkmadı henüz. Olursa o konuda da bilgi vermek isterim.
XFCE masaüstü arayüzünü kullanan mint linux günümüz Ubuntu sürümleri ile gelen arayüzler düşünüldüğünde çok sade kalıyor. Ancak bu sadeliği benim gibi birçok görece "yaşlı" insanın da tercih edebileceğini düşünüyorum. Kafa rahat böyle ohhh!
Neyse... Gene de tabi insan biraz masaüstüne ayar vermek istiyor. Ben masaüstümde o günlerde ilgi duyduğum filmlerdeki kahramanların resimlerini koymayı severim. Bu aralar da favorim "the Hobbit" filmi olduğu için, internette sıklıkla kullanılan bir duvar kağıdını kullanmak istedim. Ancak duvar kağıdı koyu renkliydi ve masaüstü simgelerine ait yazılar siyah olduğundan duvar kağıdı üzerinde görünmüyordu. Bunu değiştirmek  "ayarlar->kişiselleştir->..." gibi tarif edilebilecek bir şey olmadığından buraya not düşmeyi uygun gördüm. Zaten öncelikle kendime bir şeyler hatırlatmasını iste…